5 Aylık Bebek Beslenmesi

5 Aylık Bebek Beslenmesi
5 Aylık Bebek Beslenmesi

İçindekiler

Anne Sütü ile Beslenme

Her anne bebeği bebeği için en iyisini ister, ilk 6 ay sadece anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. İlk 6 ay, tıbbi bir gereklilik olmadıkça, anne sütü dışında su, mama, bitki çayı gibi herhangi bir sıvının verilmesi asla önerilmez. Bu durumda ilk 4  aya  kadar olduğu gibi 5.  ayda da  sadece anne  sütüyle beslemek en doğrusudur.

İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde alerji ve kronik hastalık daha az görülür. Diyabet, solunum sistemi enfeksiyonlarının sıklığı, astım, apandisit, invajinasyon görülme riski azalır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde nekrozitan enterokolit görülme riskinin 10 kat daha az olduğu saptanmıştır.… devamı için “İlk 6 Ay Neden Sadece Anne Sütü? ” makalemizi okuyunuz.

Youtube tanitim 1

Sütünüzün yetip yetmediğinin en iyi göstergesi bebeğinizin kilo alımıdır ki, ilk 3  ayda  minyon  bir  bebek  için  ayda  500-600 g  almak  bile  normal  sayılabilirken; 4-5  aydan  sonra  büyüme  yavaşlayacağı  için ortalama ölçülerdeki  bir  bebek için  bile , ayda 500-600 gram normal kabul  edilebilir,  minyon  bir  bebek için bu rakkam  300-400 g’a  bile düşebilir. Doktorunuza danışmadan sütünüzün yetmediğini düşünerek mama asla başlanmamalıdır. Anne sütü ve  emzirme  hakkında, sağlıklı bir emzirme sürecinin başlatılabilmesi ve sürdürülebilmesi için daha detaylı bilgi almak isterseniz… “EMZİRMENİN 5 ALTIN KURALI” video serisini inceleyiniz.

Çocuğunuzun boy-kilo-baş çevresi gelişimiyle  ilgili  detaylı bilgi almak isterseniz bebek gelişim tablomuzu  inceleyebilir, kendinize özel büyüme eğrileri oluşturabilirsiniz.

Anne Sütünü Nasıl Arttırabilirim?

Bunu en doğal yolu günde 2-3 lt su içmektir. Bol tatlı ve hoşaflarla beselnemek bir işe  yaramayacağı gibi,  boşuna  kilo  almanıza  da  sebep  olabilir. Daha  detaylı  bilgi  için  2  farklı  uzmanımızın  hazırlaldığı  aşağıdaki  videoları  izleyebilirsiniz.

Anne Sütünü Arttırmak İçin

Anne Sütünü Arttıran Bitki Çayları

Anne Sütünü Arttırırken Kilo Vermek

Hastayken İlaç Kullanırken Emzirebilir miyim?

Emziren  bir  annenin  en  çok  merak ettiği  konulardan  birisi  de,  hastalandığı  zaman  hangi  ilaçları güvenle  kullanabileceğidir. Aslında çok  genel  olarak  baktığımızda   bu konunun    biraz  abartıldığını  söyleyebiliriz.  Çünkü  kesinlikle  kullanılmaması  gereken veya  annenin  sağlığı  için  mutlaka kullanılacaksa  emzirmenin  kesilmesi  gereken ilaçlar  bir  elin  5  parmağını  geçmez.  Daha detaylı bilgi almak isterseniz… “Emzirirken İlaç Kullanımı ve Genel Prensipler” makalemizi okuyunuz.

En  sık  kullanılan  ve  en  güvenlilerden  başlayarak  kesinlikle  verilmemesi  gereken  ilaçlara  kadar çok basit  bir  sınıflama  vermek  istiyorum.  Mümkün  olduğunca  ilaçların  hem  içeriğini  hem  markasını,  bazı  ilaçlar için  de  ait  oldukları  grubu  da  vermeye  çalışacağım,  bunlar  sizler  için  zor ve  gereksiz  terimler  gibi  görülse  de  ilacı  yazan  doktorunuza  sorarken yardımcı olacağı  için  yine  de  önemli  olduğunu  düşünüyorum. Emzirirken  kullanılan  ilaçlar  hakkında  daha  detaylı bilgi almak için… “Emzirirken İlaç Kullanımı” makalemizi okuyunuz.

4-6 Aydan Önce Neden Ek Gıda Vermiyoruz?

Adı  üstünde  çocuk  süt  çocuğudur sadece  süt  türü  gıdalarla  beslenmelidir.  Mümkünse  anne  sütüyle, yok  veya  yetersizse  yaşına  uygun  formül  süt  veya  mamayla  beslenmelidir. Bunun en önemli  sebebine  gelince,  anne  sütü  çok  düzgün işleyen  bir bağışıklık  sistemi  inşa  eder. Bu  dengeyi  anne  sütü  kadar  olmasa  da ikinci  kuşak  mamalar da sağlamaya  çalışır.  Bağışıklık  siteminde  denge unsuru çok  önemlidir,  ne  fazla  ne  eksik olmalı.  Fazla  çalışırsa alerjik  hastalıklar,  ileri  yaşlarda  romatizma, multipl skleroz, diyabet  gibi otoimmun   hastalıklar,  az  çalışırsa  enfeksiyonlar ve  kanser  gibi  hastalıklar  daha  sık görülür. İlk 6 ay  anne sütüyle beslenme  bağışıklık siteminin,  akademik  eğitiminin  en  önemli  fırsatlarından  birisidir.

Çocuğun  midesinin ek gıdaları  kaldırıyor  olması  yeterli  değildir,  önemli  olan  bağışıklık  sistemine  getireceği  yüktür.  Ek  gıdalardaki  yabancı  proteinler  henüz  bağışıklık  sitemi  için  çok  erken  bir  uyarıdır.  Ne  kadar  erken  başlarsanız,  bebeğiniz  erişkin  hayatı  dahil, ileride  o kadar sağlık  sorunları  yaşayabilir. Bu  yasaklar öğün anlamına  gelir,  5  aydan  itibaren  nokta  gibi  tattırmalar  yapılabilir.  Kaşıkla  beslenmez,  emzik  veya  elinizi  yıkayarak  parmağınızı  nokta  gibi  yoğurda  batırarak  tattırabilirsiniz, kendi  yediğiniz  elma  veya  muzdan  parmaklarınızın  arasında  sıkarak  nokta  gibi  ezilmiş  meyve  verebilirsiniz.  Evde  yaptığınız  içinde  yumurta  ve  süt  olan  bir  kekten  ufak  bir  parçayı  anne sütüyle veya suyla  sulandırarak  bu  bulamaçtan  yine  ufak  bir  nokta  verebilirsiniz.  Son yıllarda  alerji  üzerine  yapılan  çalışmalar  çok  çok  az  miktarda  verilen  bu  tattırmaların  alerjiyi  önlediğine  dair  kanıtlar  sunmakatadır  ancak  bu  tür  tattırmalar  6  aydan  önce  asla  öğün  haline  dönmemelidir.  Denemeler  arasında  yine  4-5  günlük  aralar  olmalı,  her  gün  farklı  bir şey  denenmemelidir, toplamda 3-4  çeşitten fazla deneme de yapılmamalıdır.

Mama ile Beslenme

Bebek beslenmesinde  5.  ayda  anne sütü olmasa bile asla, yukarıdaki  önerilerin  dışında  hızlı bir  ek gıda geçişi  önerilmez. Yani  sebze-meyve-tahıl-et için daha 1 ay  beklemeniz  gerekiyor, sabırlı olun.  Bu  ayda Anne sütünün yokluğunda veya annenin kanser tedavisi görmesi, tüberküloz, AİDS gibi enfeksiyonlarına bağlı olarak emzirilemeyen durumlarda, bir de doktor önerisiyle sütünün yetersiz olduğu durumlarda bebeğin yaşına uygun formül süt verilebilir. 4-6 ay arası gerektiğinde 1 bir numara mamalar tercih edilir. Günlük miktarlar genellikle bebeğin iştahı tarafından belirlenmekle birlikte, kabaca bir bebeğin günlük ihtiyacı kilo başına 120-180 ml’dir. Anne sütünü  her  öğününü 150 ml  gibi kabul  ederek bir hesap yapabilirsiniz. Biberon ve mama ile beslenme ile ilgili daha detaylı bilgi için… “BİBERONLA BESLENME” kategorimizi inceleyiniz..

Mamalar  da  sonuçta  inek  sütünden  üretilir,  alerjik  özellikleri  büyük  oranda  ortadan  kaldırılır. Ancak bebeğinizde  standart mama ile  alerji  oluyorsa,  ağır inek  sütü alerjisi  var demektir,  doktorunuza  danışın,  bunun  için  özel formül  sütler kullanmanız  gerekebilir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” ile “Sık Görülen Bebek Hastalıkları” hakkında bilgiler veriyor.

5 Ayda Kesinlikle Yasak Olanlar

  • İnek sütü
  • Arı mama+inek  sütü
  • Bisküvi+ inek  sütü
  • Sebze-meyve  gibi  tüm ek gıdalar mümkünse 6  aydan  önce  başlanmamalıdır.
  • Yumurta,  Kıyma gibi  hayvani  proteinler
  • Yemek  suları tattırmak
  • 1 yaşa kadar yasak olanlar için 6 ay sonrasına bakınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here