6 Aylık Bebek

6 Aylık Bebek
6 Aylık Bebek

İçindekiler

6 aylık bebek pratik özet

Fiziksel-zihinsel-duygusal gelişim

Düşen sessiz nesneyi arar. İki elle birden iki ayrı nesneye uzanıp alma çok netleşir. Heceler artar, hece tekrarı başlar. Aynadaki görüntüsü ile oynar. Neşeli ve öfkeli sesleri uygun yüz ifadesiyle bağdaştırmaya başlar. Yüzükoyun durumda ellerinin üstüne kalkabilir(Oturma çabası başlar, daha kendi oturamaz)

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene

Genel  fizik  muayene,  gelişim, kalça  çıkığı  muayenesi Yenidoğan refleksleri büyük oranda kaybolur.  Göz bebeklerinde  kırmızı  yansıma testi.

Öneriler

Günlük  enerjinin  %70-80’i anne  sütü+ 6 ay dolunca katı  gıdalara geçiş (sebze-meyve püresi)+D vit+Demir+ Flor*    

Aşıları

DTacB-IPV-Hib(Difteri boğmaca karması, çocuk  felci,  menenjit), KPA 13(Konjüge  pnömokok-Zatürre aşısı)Rotavirüs(ishal)aşısı, Hepatit B(Sarılık aşısı) 3. dozları
Not1: Rotavirüs 2 ay arayla 2  doz veya 3 doz yapılan 2  farklı aşı markası mevcuttur. Bazı  hekimler bunu  3-5-7. aylarda  da  yapmayı  tercih  edebilir
Not 2: Flor  takviyesi  6  ay-2  yaş  arası  halen  bazı  hekimler  tarafından  tercih  edilir.  Ancak  son  yıllarda  diş  hekimleri  4-5  yaş  sonrası  florlu  çürük  önleme  yöntemlerini daha  çok  önermektedir

Tebrikler! Bu ay bebeğiniz ve sizin için en zor olan il 6  ayı  tamamladınız, artık  bir  kutlama yapmanın zamanı. İşin yarısını tamamladınız. Bebeğinizin bakımında ne kadar başarılı olduğunuzu ve bebeğinizin neleri öğrenerek  başardığını görmek  için  sakin  kafyala  bir düşünün. Sadece  ağlayan ufacık  bebeğiniz  ne  hale  geldi.

Bebeğinizin Hareketleri

Bebeğinizin büyük hareketlerini, yuvarlanmasını ve kaldırılmak üzere ellerini açmasını ve yine  önemli  daha küçük hareketlerinin her  geçen  gün  aratark  şçeşitlendiğini fark edeceksiniz.

Artık yavaş  yavaş tüm parmaklarını birlikte  kullanmayı öğrenme zamanı. Eşyalara vurmayı, tutmayı-sallamayı ve ilgisini çeken oyuncakları ağzına götürmeyi zaten öğrenmişti. Şimdi sıra onları küçük eşyaları savurmak için birer araç olarak kullanmaya geldi.

Artık halı üzerine düşmüş ufak bir kuru üzümü  bile görebilecek keskinlikte bir  görüşe sahiptir, elini küçük eşyalara karşı raket gibi kullanabilir. Başparmağını, ikinci ve üçüncü parmaklarını birlikte kavramayı kuvvetlendirmek için kullanır.

Bebekler eşyaları tutma konusunda mükemmel olmakla birlikte, bazen onları  aniden  bırakıverirler,  o yüzden  eline  kırılacak  şeyler  vermemeye  dikkat  etmekte  her  zaman  fayda  vardır. Bu  ayalarda belki bebeğinizin bir eşyayı tutup diğer eline geçirdiğini bile gözlemiş olabilirsiniz.

Bebeğinizle Mümkün Olduğunca Çok Konuşun

Çoğu bebek 6 ay civarında ne  olduğunu  anlamasanız da   konuşur  gibi farklı sesler çıkarmaya başlayabilir.  Genellikle “anne” “baba” demesini heyecanla beklersiniz. Sık olarak bebek “baba” sözcüğünü belli belirsiz anne ve babasına seslenmeden farklı bir söz söylemek için kullanır. Yani anlamını bilmeden amaçsız “baba” der.  Bazen bir sözü tekrarlar, bazen de başka sözü tekrarlar. Genellikle söylediği söz ile söylediği kişi arasında ilişki kuramaz ama bu sözleri tekrarlamaya devam eder. Çok yakın zamanda gerçekten size seslenmeyi de  öğrenecektir. Ve  şunu  asla  unutmayın ki  onunla ne kadar çok konuşursanız  o da  bunu  o  kadar çabuk  öğrenecektir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Duygu Gür Ünal, “Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş” ve “Özel Aşılar” hakkında bilgiler veriyor.

Başlangıç İçin Ek Gıdalar

İlk yiyecekler  genelde  tahıllı  muhallebiler,  yoğurt,  muz-elma-şeftali  gibi meyve  püreleri,  patates-havuç gibi  sebze  püreleri  olabilir.  Bu  besinlere kesinlikle şeker-tuz eklenmemelidir. Bu yiyeceklere bebeğinizin tepkisine dikkat ediniz. Hemen reddediyorsa, ek  gıdalara henüz hazır olamayabilir,  bazılarını  biraz  ertelemeniz  gerekebilir.  Bu  konuda  daha  ayrıntılı  makalelerimize  ve  videolarımıza  başvurabilirsiniz.

Biberon Denemeleri

Bebeğiniz mama sandalyesindeki tecrübesinden hoşlanıyorsa, ona ilk biberonunu vermeyi deneyebilirsiniz. Onun annesinin memesi dışında başka bir şekilde bir şeyler içebildiğini öğrenmesi önemlidir. Ona her iki eli ile kavrayabileceği bir büyüklükte biberon kullanmaya özen gösterin. Başlangıçta önemli bir miktar sıvı belki çenesinden akacaktır, fakat bu onun dikkatli olmasını sağlayacak ve içmesini zamanla öğrenecektir. Aynı zamanda biberonu atarak  yüksek bir ses çıkarmasını da öğrenecektir,  sakın  ona  kızmayın,  o  dünyayı  deneyerek  öğreniyor. Biberonla  su  ve  formül  süt (mama) verebilirsiniz,  meyve  suyunun biberonla verilmesi genellikle  diş  çürüklerine  yol  açacağı  için  önerilmez. Meyvenin  püresini  kaşıkla  vermek  daha  doğrudur.

Besin Alerjileri

Bu ay bebeklere karışık yemek veya katı besin vermeye yeni başlamaktasınız. Birçok bebek bu aya kadar henüz buna hazır değildir.

Bir uyarı – eğer aile olarak bir besine alerjiniz var ise veya bir besin alerjisini fark ederseniz, bunu doktorunuzla paylaşmalısınız. Bunu fark edebilmek için 3  gün  geçmeden yeni bir  besine başlamamalısınız. Eğer  alerjik  reaksiyon gelişirse bazı besinleri vermeyi belki de bir sonraki altı aya ertelemeniz gerekebilir. Bu alerjiler kendilerini, deri döküntüleri, aka bir  burun, kaşıntılı gözler ve ishal şeklinde kendini gösterebilir. Süt ürünleri, çikolata, turunçgiller, yumurta beyazı, fındık, çilek ve midye gibi alerji yapma  ihtimali yüksek besinlerden 1  yaşına  kadar  sakınınız.

6 aydan sonra ek gıdalara geçişle  ilgili detaylı  bilgi almak isterseniz “Ay Ay Bebek Beslenmesi” rehberimizi inceleyiniz…

Kız ve Erkek Bekek Gelişim Tablosu İçin

Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi

Çocuğunuzun diğer aylara ait gelişimini öğrenmek için “Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulamamızı ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here