Bebek Yatağı Seçerken

bebek yatağı seçerken
bebek yatağı seçerken

Atasözlerinin her zaman sağlam bir dayanağı vardır, ne demiş atalarımız? “Uyusun da büyüsün” . Bu sözde de gerçekten bilimsel bir doğruluk payı vardır. Çünkü büyüme hormonu en fazla uyukuda salgılanır.
Bu nedenle de bebeğimizin en fazla büyüyeceği zaman dilimini geçireceği yatağının da belli koşulları temin edecek şekilde düzenlenmesi çok önemlidir.

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin yatağını seçerken karyolanın ve içine konacak şiltenin belli özelliklere sahip olmasına dikkat etmek gerekir.

Öncelikle karyola büyüdükçe hareketlenen bebeğin hareketleriyle devrilmeyecek kadar ağır ve sağlam olmalı, küçük yaramazın atlama ve zıplamalarına direnç gösterebilmelidir. Parmaklıkların arası 2.5 cm’den dar 6 cm’den geniş olmamalıdır. Bu çocuğunuzun el-kol ve bacaklarının sıkışmasını ve bacaklarını rahatlıkla parmaklıklardan sarkıtmasını önleyecektir. Parmaklıkların açılma mekanizması mutlaka iki taraftan açılmaya uygun olmalı, tek taraftan müdahale ile açılmamalıdır. Açma mekanizmasının bebeğin kolayca ulaşamayacağı altta olması daha uygundur. Yatağın parmaklıkları bebeğiniz büyüdüğünde atlayamayacağı yükseklikte en az 60 cm olmalıdır. Karyolada keskin-sivri köşeler veya bebeğe batıp zarar verecek kıymıklar olmamasına dikkat edilmelidir.

Arada kalacak boşluklara bebeğin başı veya kolu-bacağının sıkışmaması için yatak seçerken her şeyden önce karyolaya uygun boyda olmasına dikkat etmek gerekir. Yatak ne çok sert ne çok yumuşak olmamalıdır. Çok sert bir yatak bebeğin kaslarını yorarak uykuya dalmasını zorlaştırırken, çok yumuşak bir yatak da ağız ve burunun içeri gömülerek nefes almasını zorlaştırabilir. En uygunu orta sertlikte yarı ortopedik bir yataktır. Yatağın daha temiz kalması açısından yıkanabilir yatak koruyucu kullanılabilir. Çarşaf ile yatak arasına sıvı geçirgenliğini önleyecek bir koruyucu takılmalıdır. Böylece kusma, çiş gibi sızıntıların şilteye geçmesini önleriz, bu da temizlendiği halde oluşacak kokuya ve bakterilere engel olur.

Karyolanın içine, kenarına koruyucu olarak konanlar hariç çok ince bile olsa yastık konmamalıdır. Çünkü bu yastıklar kolaylıkla bebeğin boğulmasına yol açabilir. Kenarlara koruyucu olarak konan ince yastıklar da en az 6 yerinden bağcıklarla bağlanmalı ve yatağın içine düşmeleri engellenmelidir. Bu kenar koruyucuların bağlandığı bağcıkların fazlalıkları kesilmeli, bunların bebeğe dolanması veya bebeğin bunları çiğnemesi önlenmelidir.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Sık Görülen Bebek Hastalıkları” ve çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here