9 Aylık Bebek

9 Aylık Bebek
9 Aylık Bebek

İçindekiler

9 aylık bebek pratik özet

Fiziksel-zihinsel-duygusal gelişim

Gündüzleri normal bardak ile su içmeye geçilmelidir. Kendi başına içemez ama denemeye başlar. Oyuncak kovasındaki şekilleri çıkartabilir. Gizlenmiş oyuncağı arar. Alışık olmadığı durumlarda nasıl tepki vereceğini anlamak için güvendiği kişinin mimiklerine bakar. Tutunarak ayağa kalkabilir, ayakta durabilir.

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene

Genel fizik muayene,  gelişim, kalça çıkığı muayenesi.

Öneriler

Günlük enerjinin %50-60’ı anne sütü+Katı  gıdalarda çeşit artar + D vit+  Demir+ Flor* , Dişleri tülbentle  silme veya  parmak  fırçasıyla  macunsuz  düz  suyla  fırçalama (18 aya  kadar)
Dikkat: Yürüteç  hiçbir zaman önerilmez.

Testler

Tam kan sayımı (Normalse Demir  kesilir) , Tam idrar tahlili

Aşıları

Meningokok(Benekli  menenjit) aşısı 1. doz
Not 1:1  yaştan  sora  tek  doz  uygulanan  bir  marka  daha  vardır.
Not 2:Flor  takviyesi  6  ay-2  yaş  arası  halen  bazı  hekimler  tarafından  tercih  edilir.  Ancak  son  yıllarda  diş  hekimleri  4-5  yaş  sonrası  florlu  çürük  önleme  yöntemlerini daha çok önermektedir.

Tırmanma

Bu zamanlarda bebekler tutunarak ayağa kalkmayı ve tırmanmayı öğrenirler. Bu farklı bir beceri olup ayakların koordinasyonu, yük kaldırma ve kolları kullanarak vücudu yukarı kaldırmayı içerir. Genç tırmanıcı genellikle merdivenleri çok sever Merdivenlerden inip-çıkmak bebek için farklı bir olaydır. Bu daha iki üç ay içinde geliştiremeyeceği farklı beceriler gerektirir.
Aileler merdivene tırmanan bebeklere özel ilgi göstermek zorundadır. Merdiven başına ve sonuna düşmeleri önleyecek kapılar konulması gerekmektedir.

Mutfakta Emniyet

Büyükler yemek işi ile uğraşırken bebek için araştırılacak en gözde mekanlardan biri de mutfaktır. Onun ellemesinden zarar gelmeyecek olan plastik tabaklar, tava ve ölçme kaplarını ona verebilirsiniz. Bu dönemde küçük boyutlu eşyaları büyüklerin içine yerleştirmek ve istiflemek de bebeğin gelişiminde önemli bir süreçtir. Plastik bir kaşık alıp bir tencereye vurarak şarkı söylemeye çalışırsa hiç şaşırmayın. Onun bir elinde bir kaşık, diğer elinde bir çatalla tencere çalmasına dikkat ediniz.
Maalesef, güvenlik önlemleri alınmadığında bebeğe zarar verebilecek bölgeler de vardır. Sizlere kısaca mutfakta dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı belirteceğiz.
• Mümkünse fırını kilitleyin. Çok meraklı bebekler kalkmak için fırın kapağına tutunarak düşebilirler ya da onu incelemek için açabilirler.
• Keskin aletleri bebeğin ulaşabileceği yerlerden uzakta tutunuz.
• Kucağınızda bebek varken sıcak bir tencere veya tavayı karıştırmak felakete yol açabilir.
• Soba ve ocak üzerinde sapları dışarıda kaplara dikkat ediniz. Sap kısımlarını bebeğinizin ulaşamayacağı iç tarafta tutmaya özen gösterin. Ocakların önüne bu tür kazaları önleyici metal bir araç-gereçten de yararlanabilirsiniz.
• Temizleyicileri ve plastik torbaları çocuğa karşı kilitleri  dolaplarda muhafaza ediniz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Duygu Gür Ünal, “Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş” ve “Özel Aşılar” hakkında bilgiler veriyor.

Ek Gıdalara Tekrar Bir Göz Atalım

Bebek şimdi besin tercihlerinde daha açıktır. Neyi beğendiğini ve neyi beğenmediğinin daha iyi farkındadır. Mama sandalyesinin üzerinden yemeklerini fırlatan veya yemek yerine, elleri ile yiyecekleri ile oynayan bebeğinizle nasıl baş edeceğinizi zaman zaman kara kara düşündüğünüzü biliyoruz. Ayrıca bebeğinizin bazen çok aç gibi olup , bazen de zorla yediğine de rastlamışsınızdır. Bu tecrübeler ilk defa anne baba olanları üzse de, daha büyük yaşta çocuğu olan diğer ailelerin tecrübelerinden faydalanmak çözüm için bir başlangıç noktasıdır.

Yemek Masasında Bağımsızlık

Bebeğin daha çok şeyi bağımsızca yapma isteği yemek masasında da karşınıza çıkınca şaşırmayın. Sıklıkla, bebeği rahatsız eden yiyecekler değil onları yeme mecburiyetidir. Bir çözüm yolu onu siz kaşıkla beslerken eline de ayrıca bir bebek kaşığı vermektir. Parça yiyeceklere geçmek bazı aileler için bebeğin boğulabileceği endişesi ile ürkütücü gelebilir. Bebeğin ağzında dağılabilecek yumuşak, ezilmiş veya buharlanmış yiyecek ve meyveleri deneyin.

Ek Gıdalar Hakkında Son Bir Hatırlatma

Katı yiyecek yemenin bebeğe kattığı bir tecrübe de yiyeceğin incelenmesidir. Bu yiyeceği hissetmek için parmakları ve hatta tüm elin kullanımını ve bir bütün olarak ağıza götürülmesini içerir. Bebeğin yiyeceğini incelemesine ne kadar sabredebileceğiniz aileye göre değişir. Gene de, bunun doğal beslenme tecrübesinin bir parçası olduğunu ve parmaklarla beslenme sanatını öğrenmenin bir yolu olduğunu unutmayın. Tavsiyemiz, ona kocaman bir mama önlüğü geçiriniz, hatta mama sandalyesinin altında kocaman bir çarşaf bile serebilirsiniz. Artık bebeğinizin keyfine diyecek yoktur. Yemesine müsaade edip bittiğinde yere indiriniz. Afiyet olsun! Tabi bu durumda yemekten sonra sıkı bir banyo da kaçınılmaz olabilir.

Dışarıda Yemek Zamanı

Eğer bebek mama sandalyesin oturabiliyorsa, onu dışarıda bir restorana götürmek eğlenceli olabilir. Araştırmanızı siz yapın.

Lokantaya gitmeden önce işte size bazı ipuçları:

• Sizi bekletmedfen oturtacak ve siparişlerinizi hemen alacak bir restoran seçin
• Mama sandalyeleri olmasına dikkat edin
• Erken gidin, geç vakit yenen akşam yemekleri çoğu zaman bebeği rahatsız edebilir.
• Pencere kenarına veya mevsim ve hava uygunsa dışarı oturmayı deneyin.
Ancak etrafta dolaşan insanlar veya caddede gezinen arabalar bebeği rahatsız edebilir. Çeşme, şelale ve havuz gibi su kaynaklarının yakını en ideal olanıdır.
• Eğer bebek katı gıdaları yiyorsa, oturur oturmaz bir çeşidin hazır olmasını sağlayın. Aç bir bebekle uzun süre beklemek bir süre sonra bu hoş akşamın bir kabusa dönüşmesine neden olabilir. Parmak oyuncakları (uygun ise) bebeklerin zaman geçirmesini sağlar ve parmaklarını kullanarak meşgul olmalarını temin eder.
• Bebeklerin ilginç eşyaları kavramaktan hoşlandıklarını unutmayın – tabaklar, çatal, bıçak, tuz ve biberlikler gibi tehlikeler için dikkatli olun.

Kendi Kendine Sütten Kesilen Bebekler

Bebek bağımsızlık için mücadele ettikçe, vücudunu daha iyi kullandıkça ve daha farklı tatlara alıştıkça bazı bebekler daha fazla meme emmek istemeyebilir. Birçok anne meme emmeyi kesmenin kendilerinden gelmesi gerektiğini sanırlar ve bu da onlara sürpriz olur.
Onu yeniden emzirmeye çalıştıkça bebeğinizin sizi itelemesini gözlemek üzücü olabilir. Fakat bu durum her iki taraf için de aslında özgürlük demektir. Bebek size katı gıdalardan aldığı besinlerin artık ona yettiğini ve emmek istemediğini ifade etmektedir. Bırakın artık üzülmeyi, bu kadar uzun süre emzirerek en faydalı gıdayı bebeğinize sağladığınız için kendinizi kutlayın.

Kız ve Erkek Bekek Gelişim Tablosu İçin

Erkek bebek gelişimi

Kız bebek gelişimi

Ev İçi Arayışları

Bebeğin durmak bilmeyen hareket ve araştırma merakına şaşırırken, bir yandan da bebeğinizin sürekli olarak sizin nerede olduğunuz da gözlediğini fark edersiniz. Artık bebek evde sizi çok rahat arayıp bulacak bir gelişim aşamasına ulaşmıştır. Bebek sürekli girişim ve araştırmada bulunarak bir yandan bağımsızlaşırken diğer yandan da size bir oyuncak göstereceği zaman veya kucak istediğinde sizi nerede bulabileceğine de dikkat edecektir. Gelişen bağımsızlığında bu önemli bir aşamadır. Dünyasını araştırmaya sadece kendisine ilgi gösterenin etrafta olduğundan emin olarak devam edecektir.

Çocuklarda  kitap okumanın mucizevi etkileri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Kitap Okumak Çocuğun Dilini Geliştiriyor” yazımızı okuyunuz…

Çocuğunuzun diğer aylara ait gelişimini öğrenmek için “Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulamamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here