2 Aylık Bebek

2 Aylık Bebek
2 Aylık Bebek

İçindekiler

2 aylık bebek pratik özet

Fiziksel-zihinsel-duygusal gelişim

Bir buçuk ayda bilinçli sosyal gülme başlar, kendisiyle konuşulduğunda güler, kırmızı ponponu izler, eline bir şey verildiğinde tutar, konuşulduğunda ses çıkarır.

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene: Genel  fizik  muayene,  gelişim, kalça  çıkığı  muayenesi Yenidoğan refleksleri devam  eder.  Göz bebeklerinde  kırmızı  yansıma testi.

Öneriler: Sadece  anne  sütü+ D  vit    

Aşıları

DTacB-IPV-Hib(Difteri boğmaca karması), BCG,KPA 13(Konjüge  pnömokok-Zatürre aşısı), Rotavirüs(ishal)aşısı 1. dozları
Not: Rotavirüs 2 ay arayla 2  doz veya 3 doz yapılan 2  farklı aşı markası mevcuttur. Bazı  hekimler bunu  3-5-7. aylarda  da  yapmayı  tercih  edebilir.

Gülen Melek

İkinci ayın sonuna doğru, bebeğiniz sizin gülümsemenize karşılık olarak  harika bir gülücükle yanıt verecektir. Eğer henüz bunu yapmadıysa  bile çok yakında buna  hazırlıklı olun. Siz ona güldüğünüzde bebeğin tüm yüzünün nasıl aydınlandığını seyredin. Aynı zamanda, kollarını hareket ettirebilir, kaşlarını kaldırabilir veya neşeli  sesler çıkarabilir. Sonuç olarak bu  şirin  gülücük  4 haftadır sevgili bebeğinize gösterdiğiniz  ilgi  ve  sevginin  bir  mükafatıdır. Gülmeye ve bebeğinizle konuşmaya devam edin, çünkü o sizin yüzünüzü seyretmek ve yüz ifadelerinizle konuşmaktan çok hoşlanmaktadır.

Davranışları Seyretme

İkinci ayın sonuna kadar bebek yüz yüze dik tutulmaktan hoşlanır. Bebeği eğik bir sallanan oturağa yatırmak onun eğlenceli manzaraları seyretmesi için emniyetli bir pozisyondur. Öte yandan bazı bebekler içe dönük olup aile bireyinin kucağında göğse  karşı durmaktan hoşlanırlar. Zamanla, hazır olduğunu düşündüğünüzde onu çevirip yüzünü dışarı doğru tutun. Çünkü artık onun dış dünyayı görmeye de ihtiyacı var.

Bebek Dili

Her ne kadar erken de olsa, siz fark etmeseniz de daha bu erken aylarda bile bebekler konuşmayı çözmek için de çaba göstermektedirler. Sizin ne dediğinizi aktif olarak dinlemekte, ağzınızı seyretmekte ve dilinizin nasıl hareket ettiğini incelemektedir. Bebekler ilk önce genellikle sesli harflerle başlayan farklı sesler çıkaracaktır. Kendi kendini duyacak ve sesleri tekrar etmek için dilini hareket ettirip duracaktır. Söylediklerini tekrar ederek sıra ile onunla konuşmaya devam edin ve bebeğin sizi cevaplamasına müsaade edin. Gözleri bir şeyi takip ediyor mu diye dikkat edin. O, bir eşya veya insan hakkında konuşuyor olabilir. Her ne ise, o size konuşmaktadır ve karşılığında sevecen ilginiz çok hoşuna gidecektir.

Emme

Bebekler her  ne  olursa  olsun emmekten çok hoşlanırlar. Bu  onların  doyurulması  gereken  en  doğal  ihtiyaçlarıdır. Çünkü  bebekler  dış  dünyayı  ilk  önce  dudaklarıyla tanımaya başlarlar. Bu bazen anne  memesi,  bazen  bir  emzik  bazen  de  babanın  veya  kendi  baş  parmağı olabilir. Emmenin bebeği rahatlatmak için önemli bir görevi,  olduğunu, bebeğiniz huysuzlandığı zamanlarda onun parmaklarını ağzına götürerek veya bir emzik vererek ona  yardımcı olabileceğinizi asla  unutmayın.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” , “Sık Görülen Bebek Hastalıkları” , “Antibiyotik Kullanımı” ve çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.


Bebeğin Size Vereceği İpuçları

Şimdiye kadar bebeğinizin ne zaman size “evet, bunu seviyorum” veya zıttı “hayır,  bunu  sevmiyorum” diye alarm verdiğini öğrenmiş olabilirsiniz. Yine de biz de size bu konuda bazı  ipuçları verebiliriz.

Aşağıdaki ipuçları anne ve babaya “ben ilgiliyim” demektir:

• Sizin yüzünüze bakmak

• Kolların ve ayakların düzgün hareketi

• Size uzanması

• Gözlerini veya başını size doğru çevirmesi

• Gülme, sesler  çıkarma ve yüzün genelde parlak, mutlu bir ifadesi

Anne ve babaya “Ara vermek gerektiğini”  veya “sevmediğini”bildiren ipuçları:

• Başı ve gözleri başka tarafa çevirme

• Ağlama, sızlama,

• Öksürme

• Kaykılmak, kıpır kıpır kıpırdanmak ve çekiştirmek

• Derinin kızarması

• Daha hızlı nefes alma, hıçkırma

• Esneme

• Kaşlarını çatma

Karın Üstü Durma Zamanı

Bebek uyanıkken hele de oynamayı seven bir bebekse, karın üstünde durmanın gelişmesi için oldukça önemli olduğunu  hatırlatmak isterim. Karnı üzerinde durmak bebeğin yakında  ortaya  çıkacak  baş  kontrolü için  gerekli olan, boyun kaslarını geliştirecektir. 3. ayın sonuna  doğru, bazen daha da erken etrafını izlemek için başını dik tutabilecektir. Onun yanına uzanarak bebeğiniz karnı üstünde iken onunla vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda onu ilginç desenli, parlak renkli ve ses çıkaran oyuncaklı örtülerin üstüne yatırmak karın üstü yatmayı daha çekici kılabilir.

Ancak bazı bebekler karın üstü durmayı pek sevmezler ve huysuzlanmaya başlayabilirler. Bazı  bebekler ise anne veya  babanın sıcak kucağına  temas  etmekten daha  çok  hoşlanırlar. Sonuç olarak bebeğinize uygun olduğunu düşündüğünüz şekilde davranın. Çünkü çocuğunuzun uzmanı sizsiniz. Bazen sadece sesiniz bile onun için çok rahatlatıcı olabilir.

Kız ve Erkek Bekek Gelişim Tablosu İçin

Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi

Çocuğunuzun diğer aylara ait gelişimini öğrenmek için “Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulamamızı ziyaret edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here