Epidural Normal Doğum ( Prenses Doğum )

Epidural Normal Doğum ( Prenses Doğum )
Epidural Normal Doğum ( Prenses Doğum )

Gebelik ve doğum kadınların hayatında yer alan önemli bir süreçtir. Kadının hayatı boyunca hissettiği en şiddetli ağrılardan biri doğum sancısıdır. Ancak , doğum aynı zamanda özlenen, istenen ve belki de yıllarca beklenen bebeğe kavuşmadır. Bu nedenle anne bu çok özel olayı güzel hatırlayabilmelidir. Anne adayı fiziken ve psikolojik açıdan doğuma iyi hazırlanmalıdır.

Fiziki ve Psikolojik Olarak Doğuma Nasıl Hazırlanılır?

Fiziki açıdan doğuma hazırlanmak için fazla kilo almamak; yoga, pilates, yüzme, yürüyüş gibi gebelerin yapabileceği sporları yapmak genellikle yeterlidir. Psikolojik açıdan hazırlık ise anne adayının doğum süresinde yaşayacakları hakkında profesyonel kişiler tarafından bilgilendirilmesini içerir. Tabii ki doğum ağrılarının azaltılması da annenin doğuma aktif katılımı ile bu süreci başarılı ve daha kolay  yönetmesini mümkün kılar.

Doğum Ağrıları Nasıl Azaltılır?

Doğum ağrılarını annenin hissetmesini azaltmanın en güzel yöntemi epidural analjezi yapmaktır.

Epidural Analjezi Nasıl Yapılır?

Epidural analjezi anestezi uzmanı tarafından uygulanır. Epidural analjezi hasta oturur vaziyette hafif öne eğilerek yapılır. Optimal steril şartlar sağlandıktan sonra bel omurları arasından kateter takılır ve bu kateterden verilen ilaçlar ile anne sancıyı baskı gibi hisseder.

Epidural analjezide belden takılan kateter doğum gerçekleştikten hemen sonra veya 24-48 saat içinde çıkarılır. Epidural analjezide sırt ağrısı, baş ağrısı, enfeksiyon, kaşıntı, bulantı ve kusma gibi yan etkiler nadiren görülebilir. Epidural analjezi uzman hekimler tarafından yapıldığı için anne veya bebek açısından herhangi bir soruna yol açmaz, annenin hareketlerini kısıtlamaz, ona yardımcı olur. Epidural analjezi; nörolojik hastalık, pıhtılaşma bozukluğu, kan sulandırıcı kullanımı, bel bölgesinde enfeksiyon mevcudiyeti, kanama riski ve hipotansiyonu olanlarda yapılmaz. Bu problemler olmayanlarda epidural analjezi yapılabilir, zamanı doğum sancılarının artıp rahim ağzının yaklaşık 4 cm. açıklığa ulaştığı dönemdir, daha erken yapılması doğumu geciktirir.

Epidural analjezi uygulandıktan 15-20 dakika sonra etkisini gösterir. Epidural analjezi yapılan anne adayında bilinç açık olup ağrıları ya daha hafif olarak  ya da baskı olarak hisseder. Epidural analjezi annenin ağrıları tolere edebilmesini sağlar, ıkınabilir, bebeğin doğumu, plasentanın çıkışı ve varsa episiotomi kolaylıkla yapılır. Doğum konforunu artıran ve anne adayının strese girmeden doğum sürecini yönetmesini sağlayan bir yöntem olan epidural analjezi , uzman ellerde yapılması şartı ile önerilir. Ağrı hissi az olduğu için halk arasında PRENSES DOĞUM adı ile de bilinir. EPİDURAL ile doğum yapan anne adayı  doğum anını keyifle yaşar ve doğum sonrası hemen bebeğini emzirebilir. Ayrıca doğumun normal yolla gerçekleşemediği sezaryen gereken vakalarda da ilacın dozunu artırıp ameliyata geçilebilir.

Aşağıdaki videolarda Op. Dr. Ayşe Duman, “Doğum Korkularını Yenme” ile ilgili bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here