Doğum

Doğum

Gebeliğiniz ilerledikçe nasıl bir şekilde doğurmanız  gerektiğine doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekiyor. Doğanın önerisi normal,  ancak bazen tıbbi nedenlerle sezeryan da tercih edilebiliyor.Ancak sezeryanın tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden birisi de korkular ve bu korkular dolayısıyla gereksiz yere aşırı hissedilen doğum sancıları, peki bunlardan kurtulmak mümkün mü?

Neden Normal Doğum?

Herşeyden önce adı üstünde normal , doğa tanrı böyle uygun gördüğü için, ayrıcbunu  tercih  etmeliyiz. Ayrıca bunun birçok bilimsel gerekliliği de vardır. Bebeğin özellikle çok pis bir bölgeden doğması bir  tesadüf  değlidir, annenin vajina ve makat bölgesindeki flora bakterileri yani doğal bakteriler,  normal doğum sırasında,  bebeğin  ağzı  aracılığıyla bebeğin tüm  sindirim sistemine özellikle de bağırsaklarına yerleşerek bağışıklık sisteminin ilk eğitim aşamasını başlatır. Annenin bebeğine kavuşması,  dolayısıyla emzirmenin başlaması çok daha erken oluyor. Bu 2  koşul gerçekleşince de bebeğin bağışıklık sistemindeki dengeli gelişimin ilk adımları atılmış oluyor.

Kadınlar neden korkuyor, ne yapılabilir?

İnsanoğlu genellikle bilmezden korkar. Hele de bu bilinmezlik yanlış bilgilerle doldurulursa tüm beden ‘korkulan’ doğum olayına karşı savunma geliştirir. Kasılır gerilir…Oysa gevşemiş bir bedende doğum yolculuğunun keyfine varılabilir. Gergin bedende doğum sancılı, ağrılı bazen de imkansızdır. Bu nedenle bu yolculuğa huzurla hazırlanırken anne adayının, zihin ve bedene yük olan korkulardan, endişelerden özgürleşmesi gerekir. Uzmanlarımız size hem doğum seçenekleriniz, bunların avantajları-dezavantajları hakkında bilgi verecek, hem de özellikle ağrısız normal doğumun mümkün olduğunu size anlatmaya çalışacaklar.

Doğurmak için hastaneye giderken çantamda neler olmalı? Bu soru her anne adayının kafasında dolanıp duran bir sorudur. O telaş  içinde  bazen  akla  herşey  gelmeyebilir, o yüzden bu hazırlıkları önceden belirlemekte  fayda  var. Hastaneniz onların özel elbiselerinden birini giymenizi istiyor olabilir, öncelikle bunu öğrenin. Eğer hastanede öyle bir mecburiyet yoksa evden kendinize gecelik ve pijama getirebilirsiniz. Emzireceğiniz  için ön tarafından düğmeli veya açılabilen bir pijama veya gecelik tercih etmelisiniz. İsterseniz kanamanız durana kadar hastane elbisesini de giyebilirsiniz, böylece yanınızda getirdiğiniz pijama veya geceliği kirletmemiş olursunuz. Çantanıza koymanız gereken gerekli eşyalar ve ince detaylar hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz, devamı için…

Yukarıdaki  tüm  sorularınızın  cevabını  bu  kategoride  yer  alan  makale  ve  videolarımızda  bulabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Doğumun başlangıç belirtileri nelerdir, hastaneye ne zaman gitmek gerekir?

Soru:
35 haftalık gebeyim zaman zaman karnımda, kasıklarımda böyle bir çekilme, hafif bir ağrı gibi bir şey hissediyorum. Doktoruma kontrole gittiğimde yapılan NST’de her şeyin normal olduğu, henüz doğumun başlamadığı söylendi. Ancak ben yine de endişeliyim, hangi belirtiler olunca doğumdan şüphelenmeli ve hastaneye gitmeliyim?

Cevap:
Cevaplayan: Op. Dr. Nur Beştay Kategoriler: Gebelik, Doğum

Düzenli aralıklarla, giderek artan sıklık ve şiddetli ağrı olması, genital bölgeden yoğun bir sıvı akıntısını olması yani sularınızın gelmesi veya kanlı-mukuslu karışık bir akıntı gelmesi aslında doğumun başlamış olabileceğini gösteren en önemli belirtilerdir.
Hissettiğiniz düzensiz olan hafif kasılmalar, çekilmeler ve hafif ağrılar muhtemelen rahimin hafif hareketlenmesine bağlı hissettiğiniz Braxton Hicks kasılmalarıdır. Bunlar doğuma hazırlık ağrılarıdır ve normal doğum ağrılarından farkı, düzensiz ve daha hafif şiddette olmalarıdır. NST de normal olduğu için endişelenmenizi gerektirecek bir sorun olmadığını düşünüyorum. Durumunuzda bir değişiklik olursa tekrar doktorunuza kontrole gitmenizi öneririm.

Ağrısız doğum mümkün müdür?

Soru:
30 haftalık hamileyim geçen sene kuzenimin doğumu sırasında yanındaydım, o kadar çok sancısı oldu ki; Normal doğumdan çok korkuyorum, adeta ödüm patlıyor. Ağrısız doğum yapmak mümkün değil mi?

Cevap:
Cevaplayan: Op. Dr. Nur Beştay Kategoriler: Gebelik, Doğum

Aslında doğum sancılarının büyük kısmı zihindeki korkuların yarattığı fazladan kasılmalara bağlıdır. Bu amaçla doğuma hazırlık için nefes egzersizleri, yoga ve özel bazı teknikler uygulanmaktadır. Ancak birçok kadın ne yazık ki tüm bu uygulamalara rağmen hala doğum sancısı çekmektedir. Bunu tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da en azından büyük oranda azaltmanın bazı yolları vardır. Örneğin epidural ile vajinal doğum yapmaktır, bu durumda ağrı büyük oranda azalmaktadır. Eğer sezeryan olacaksa da uyumadan yine, epidural anestezi ile sezeryan da yapılabilmektedir, bu durumda da yine herhangi bir ağrı hissedilmez.

Suni sancı zararlı mıdır normalden farklı bir durum mudur?

Soru:
Geçen gün arkadaşlarımla konuşurken, doğum sancıları başlamazsa suni sancı verirler, yine bebeğini doğurursun dediler. Ama ben çok şaşırdım sancının da sunisi mi olurmuş, hem de bebeğe bu zarar vermez mi diye çok merak ettim.

Cevap:
Cevaplayan: Op. Dr. Nur Beştay Kategoriler: Gebelik, Doğum

Suni sancı aslında halk arasında kullanılan bir tabirdir. Doğum sancıları ya da tıbbi ifadesiyle rahim kasılmaları bebeğin doğumunu sağlayacak kadar şiddetli değilse, rahim kasılmalarını şiddetlendirecek ilaçlarla doğuma yardımcı olunabilir. Sonuçta rahim kasılmaları doğum sancısının ana sebebidir, kasılmayı arttırıcı ilaçlar da dolayısıyla sancı yapmaktadır. Bunun doğal olandan herhangi bir farkı yoktur, ne size ne de bebeğinize herhangi bir zararı yoktur.

Epidural ile normal doğum ya da sezeryanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Soru:
Epidural doğum veya Sezeryanda hiç ağrı hissedilmiyormuş, hem de bebek anesteziden dolayı herhangi bir zarar görmüyormuş diye duydum, bu gerçekten doğru mu?

Cevap:
Cevaplayan: Op. Dr. Nur Beştay Kategoriler: Gebelik, Doğum

Evet çok haklısınız gerçekten epidural doğum veya sezeryanda neredeyse hiç ağrı hissedilmiyor, bebek de solunum sistemi ve nörolojik sistem de, genel anesteziye bağlı nadir komplikasyonlardan da olumsuz etkilenmemiş oluyor. Siz uyanık olduğunuz için sezeryan dahi olsanız bebeğinizin ağlamasını duyabiliyor, onun dünyaya hoşgeldin deyişine şahit olabiliyorsunuz ve eğer doktorunuz izin verirse hemen ilk emzirme denemelerine başlayabiliyorsunuz.

Epiduralin avantajları doğumdan sonra da devam eder genellikle uzun bir süre ağrı kesiciye ihtiyaç duymazsınız. Nadiren beyin içi omurilik sıvısındaki basıncın artışına bağlı olarak şiddetli baş ağrısı komplikasyonları olabileceğini de bilmenizi isterim. Epiduralin başka bir dezavantajı da bazen ilaç uygun bölgeye isabet etmeyebilir, yeterli uyuşma sağlanamadığı için belli bir noktadan sonra bundan vazgeçerek genel anesteziye dönmek gerekebilir. Normal doğumlardaki sancı kesme etkisi de Sezeryandaki kadar etkili değildir.Doktoramcam.com

Menu