Meningokok Aşısı ( Bexsero )

Meningokok Aşısı ( Bexsero )
Meningokok Aşısı ( Bexsero )

Bu makale daha önce @doktoramcam Instagram sayfasında yaptığım bir canlı yayından alıntılanmıştır, faydalanacağınızı umuyorum.

Canlı yayının tamamını ” Özel Aşılar Kafanızı Karıştırmasın ” adlı videomuzda bulabilirsiniz.

Anıl Yeşildal – DoktorTakvimi.com

B tipi Meningokok Aşısı ( Bexsero )

Şimdi özel aşılarımızdan son bir tanesi de, sık kullandığımız özel bir aşı da Meningokokların B tipi. Biraz önce de dediğim gibi bakterinin hücresel antijenik özellikleri dolayısıyla şu an için ne yazık ki diğer Meningokok tipleri ile birleştirilemiyor. Ama ben eminim birkaç yıl içinde bu da başarılacaktır. 5’li Meningokok aşılarını ben ümitle bekliyorum.

Belki Sağlık Bakanlığı da bunu bekliyor. Mümkün olduğunca az dozda hastaları Aile Hekimliği’ne davet ederek bunların hepsini belki toplu olarak bitirmeyi planlıyor da olabilir. O yüzden belki sıradaki özel aşı Rotavirüs Aşısı da olabilir. 21 yy’da belki büyük şehirlerin göbeğinde öldürücü bir hastalık değil İshal ancak yine de ciddi bir maddi kayıp. Anne, babaların işe gitmesine engel oluyor, 3-4 günlük hastane yatışları gerekebiliyor. O yüzden hani, maliyet etkinlik hesabı yaptığımızda İshal Aşısı bazen birinci sıraya gelebilir ilk devlet aşısı adayı olarak. Yine parantez açtım Rotavirüs Aşıları hakkında.

Bexsero aşısı fiyatı nedir, yan etkileri var mıdır?

MenB Aşısı veya B tipi Meningokok Aşısı’nın markası tek marka şu anda herhangi bir muadili yok. Belki yakında gelebilir, bir tane daha var yurt dışında. Bexsero, biraz pahalı bir aşı 450 TL. Ve diğer bugüne kadar konuştuğumuz tüm devlet aşıları, karma aşılar ve yeni çıkan bu 4’lü e Menenjit Aşısı Menactra, Nimenrix, Menveo ile karşılaştırdığımızda diğerlerinde ateş ve lokal yan etki yani bacakta şişme, kızarma yan etkisini %5-10 en fazla %15-20 görüyorsak Bexsero’da ateş, bazen yüksek ateş 1-2 gün, bazen de bacakta çok fazla şişme gibi bir yan etkiyi %30-40 oranda gördüğümüzü söyleyebilirim.

Not: Fiyat bilgisi Ocak 2021 itibariyle verilmiştir.

Bexsero aşısı 2-3 aylıktan itibaren bebeklere yapılabilir

İlk çıktığında aşının küçük bebeklerde veya diğer aşılarla birlikte yapıldığında bu yan etkilerin daha fazla olduğu iddia edildi. Ama ben cesur bir doktor olarak, 3 aydan itibaren Nimenrix ve Bexsero’yu birlikte uyguluyorum. Ve çok ilginçtir aslında birlikte uyguladığımda, küçük yaşta uyguladığımda ateş reaksiyonunun çok daha hafif olduğunu, daha uzun aralarla ateşin çıktığını, çok fazla yükselmediğini gözlemliyorum. Büyük çocuklarda hakikaten ateş çok daha fazla oluyor, bacaktaki şişme, kızarma, ağrı şikayetleri çok daha fazla oluyor. Özellikle 1 yaşın üstündeki çocuklarda, yürümeye başlamış çocuklarda eğer mümkünse, kas kitlesi çok çok az değilse, koldan yapılması da tavsiye edilebilir çünkü bazen topallama yapacak kadar birkaç gün ağrı olabiliyor. Cilt altında ufak bir beze fındık kadar, daha sonra küçülüyor, şişmemiş nohut boyutunda bir sertlik uzun süre kalabiliyor. Bunu için herhangi bir şey yapmak gerekmiyor, kendi kendine kayboluyor bu sertlik aslında.

Aşı yerinde şişlik ağrı için soğuk kompresler yapabilirsiniz

İlk günler şişlik, kızarıklık için, ağrı için soğuk kompres yapılabilir. 6 ayın altında parasetamol, 6 ayın üzerinde de ibuprofen içeren ağrı kesici, ateş düşürücüler, hem ateş için, hem ağrı ve huzursuzluk için kullanılabilir. Lütfen bu yan etkiler sizi korkutmasın. Çünkü Meningokoksemi gibi bir hastalık başınıza geldiğinde zaten sonu ya sakatlık ya ölüm. Yaşayacağınız ateş ve ağrı duyguları bunun kat kat üstünde ve sonuçları ağır. Sonuçta aşı ile olanlar geçici ve bir kaç günde bitiyor.

Yeni bir özel aşı geldiğinde ilk kez ülkemizde denenmiyor

Bexsero 2013’te dünyaya geldi ve yine dediğim gibi 5 yıl sonra 2018’de ancak 2018 Kasım ayında ülkemize geldiğinde 20 milyon dozluk bir tecrübesi vardı. Yani tekrar ediyorum çocuğunuz kobay falan değil. Daha önce Menactra’da olduğu gibi Bexsero Türkiye’ye geldiği zaman kızım 10 yaşındaydı ve yine aynı şekilde hiçbir konferans dinlemeden, direkt olarak bunu kızıma yaptım.

Bexsero dozları ve başlama yaşı kafanızı karıştırmasın

Bu aşıda da yine doz değişken, 6 ayın altında başladığımızda 3+1, yani işte ilk 6 ayda 2 ay arayla, bazen 1 ay arayla da olabilir. Minimum 3 doz yapıyorsunuz daha sonra 14-15 veya 16 aylarda -aşı takvimindeki boşluğa göre doktor karar verebilir-  4. rapel hatırlatma dozunu oluyorsunuz. Ama burada bir müjde vermek istiyorum, İngiltere menşeli bir aşı zaten Bexsero ve bu aşı ilk çıktığından itibaren İngiltere’de devlet aşısı olarak 2-3 aylık bebeklere rutin olarak uygulanıyor. 2-3 yıl bunu 3+1, 4 doz olarak uyguladılar. Son 2-3 yıldır bunu 2+1, 3 doz olarak uyguluyorlar. Ve tüm etkinlik çalışmalarını mukayese ettiklerinde, 3+1, 4 doz veya 2+1, 3 doz uygulama arasında bir fark olmadığı gözlemleniyor.

Dolayısıyla şu anda firma hem İngiltere’de, hem de ülkemizde sağlık bakanlıklarına ruhsat değişiklik başvurusunda bulundu bu bilimsel araştırmanın sonuçlarını temel alarak. Ve 3 vakte, belki en geç 1 yıl içinde, belki 6 ay içinde bu aşının ruhsatı ve prospektüsü değişecek, 6 ayın altında 2+1 doz olarak uygulanacak, sanki 6-23 ay arası gibi. Dolayısıyla doktorunuzun vereceği bilgi dahilinde, eğer arzu ederseniz tıbben hiçbir eksiklik ve zarar olmamak kaydıyla 6 ayın altında da 2+1, 3 doz seçeneğini tercih edebilirsiniz. Doktorunuza böyle bir seçenek duydum, ne dersiniz diye uygun bir dille sorabilirsiniz.

Bu aşının şu anki prospektüs bilgisini söylüyorum, 6-23 ay arasında başlandığında 2+1, 3 doz uygulanıyor. Bununla ilgili bir azaltma olacak mı zaman için göreceğiz. Her aşı çıktıktan sonra dediğim gibi biraz fazla doz olarak çıkar ve zaman içinde doz sayıları azalır. Önemli olan etkinliğin garanti altına alınmasıdır.

2 yaşın üzerinde ancak bu aşı 2 doza düşüyor. Gördüğünüz gibi Nimenrix, Menactra veya Menveo gibi tek doza hiçbir zaman düşmüyor. Ve doz sayısının 2’ye inmesi de asla 1 yaştan sonra olmuyor, 6 aydan sonra olmuyor. Dolayısıyla özellikle Bexsero Aşısı için, kesinlikle 6 aydan daha uzun süre geciktirmenizi tavsiye etmem. Çünkü siz bunu 6 ayda da başlasanız, 18 ayda da başlasanız bu aşıyı 3 doz olarak olmanız gerekiyor.

7 YORUMLAR

 1. Hocam merhabalar kızım 2 aylık bugün Nimenrix menenjit aşısını oldu. Bexsero yapılmasına gerek var mıdır , yapılmasa olur mu ? Yorumunuz için şimdiden çok teşekkürler

 2. Hocam ben kızıma 10.12.aylarda bexsera
  13.ayinda nimenrix yaptırdım başka doz yaotirmam gerekiyor mu
  Yazınızda 2+1 yazıyor anladyamadim

 3. Hocam biz özel asilarda doktorumuz 3.ay rotavirus + bexsero+ Nimenrix hepsini bir vurdurucaz sizce sorun olur mu. 5.ayda da aynı şekilde 3 asi bir arada vurdurulucak daha sonra bexsero ve Nimenrix 3. Dozu ise 13.ayda yapılacak.

 4. Doktorlar meningokok aşılarının takvimi konusunda niye bu kafar fikir ayrılığı içinde onu merak ediyorum ben de..
  Deprem nedeniyle bebeğime sadece rota aşısı yaptırabildim o da 3.5 aylıkken belki 1 hafta kadar geç kalmışızdır. Sonra 4. ay aşılarını yaptırdım. Maddi olarak da takvim sıkışıklığından da 3. ayda önerilen meningokoka başlayamadık. Eczacımız fazla insan teması yoksa 1 yaş sonrasını bekleyebileceğimizi söyledi. Her doz bin liraları geçti, rota ve 2 çeşit meningokok aşısıyla bebeğimin en büyük harcama kalemi oldu resmen.. Rotayı tekrarlayıp, meningokok için 1 yaş sonrasını beklesek çok mu geç olur?
  Keşke artık asm’lerde yapılsa da bunları dert etmek zorunda kalmasak..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here