Nimenrix – Menactra – Menveo Arasındaki Farklar

Nimenrix - Menactra - Menveo Arasındaki Farklar
Nimenrix - Menactra - Menveo Arasındaki Farklar

Bu makale daha önce @doktoramcam Instagram sayfasında yaptığım bir canlı yayından alıntılanmıştır, faydalanacağınızı umuyorum.

Canlı yayının tamamını ” Özel Aşılar Kafanızı Karıştırmasın ” adlı videomuzda bulabilirsiniz.

Dörtlü Meningokok Aşıları ( Men A,C, Y, W135 )

Şu anda elimizde Meningokok 4 lü aşı var, bunun içinde A, C, Y , W135 tipi Meningokoklar var. Çok ciddi bir yan etkisi yok, çok kafa karışıyor. İşte ” Benimki 2 doz, onunki 3 doz, bana 3 ayda başlandı, bana 1 yaşından sonra yapıldı, benim doktorum 9 ay dedi. ” Hiç kafa karıştırmaya gerek yok aslında bunun çok basit bir sebebi var. Öncelikle bir aşı çıktığında ilk başta doz sayısı biraz fazla olarak çıkar. Sonra antikor çalışmaları, yani bu aşıların ne kadar etkili olduğu ile ilgili çalışmalar devam eder. Sonra kontrollü bir çalışma yapılır, acaba nasıl bir etki alacağız diye. Olumlu sonuçlar alındığı zaman aşının ruhsatı değişir, prospektüsü değişir ve doz sayılarında azalmaya gidilir.

Dörtlü Meningokok aşı markaları arasında ne gibi farklar var?

Dörtlü Meningokok aşısı şu anda ülkemizde 3 çeşit marka var.

Menactra

2006’da dünyada ilk kez kullanılmaya başlanmış, 2013’te ilk kez ülkemizde Menactra markası ile Türkiye’ye giriş yapıyor. Yani bu, çocuğum kobay mı olacak çok saçma. Çünkü dünyada ilk kullanıma girişinden 7 yıl sonra ancak Türkiye’de bu aşı uygulanmaya başlamış. Dolayısıyla bir özel aşı ülkemize ilk geldiğinde %100 ferah, içiniz ferah bir şekilde çocuğunuza bu aşıyı yaptırabilirsiniz eğer doktorunuz öneriyorsa. Kesinlikle çocuğunuz kobay falan olmuyor, ilk kez çocuğunuzda ya da ilk kez bu ülkede denenmiyor.

Ben Menactra Türkiye’ye geldiği gün tek bir konferans dinlemeden, tek bir hocanın fikrini almadan ilk aşıyı ben kendi kızıma yaptım, o zaman 4 yaşındaydı. Çünkü ben asistanken çok kötü Meningokok vakaları gördüm. Dolayısı ile bu aşının Türkiye’ye gelmesini dört gözle bekliyordum. Zaten böyle bir aşının varlığından, bu aşı ile ilgili literatürlerden haberdardım. Dolayısıyla, hiç düşünmeden direk olarak kızıma yaptım.

Menactra aşısı ilk gelen aşı. En erken 9 ayda başlanabiliyor, 9 ayda başladığınız zaman 13-14 ayda 2. dozunu yapmanız gerekiyor. Eğer tek doz olmanız gerekiyorsa, 2 yaşın üstünde ancak tek doz yapılabiliyor ancak tekrar hatırlatıyorum; Menenjit enfeksiyonları ilk 6 ayda daha sık görülür. 2. 6 ayda ikinci sıklıkta görülür. 1 yaş, hele de 2 yaştan sonra vakalar aslında büyük oranda azalır. Vakaların %50’si 2 yaşın altındadır. Dolayısıyla erken aşılama aslında çok önemli. Özel aşıların fiyatlarını da merak ettiğiniz için güncel fiyatlarını söyleyeceğim. Menactra’nın fiyatı 325 TL, tek doz fiyatı.

Menveo

Devam edelim dörtlü Meningokok aşılarına, ikinci olarak sahneye, piyasaya çıkan Menveo aşısı var. 6 ayın altında uygulandığında 3+1 toplam 4 doz. Bu ne demek? Yani 2 ay arayla 3 doz uyguluyorsunuz, 1 yaştan sonra 4. rapel dozu uyguluyorsunuz. Daha sonra dediğim gibi ruhsat çalışmaları antikor çalışmaları sürüyor ve bu aşının erken aşılamada yine 3 doz uygulanabileceği ile ilgili çalışmalar var. Bunun dışında Menveo aşısı 6 aydan sonra başlanırsa 2 doz olarak uygulanıyor. 7 ayda bir tane yapıyorsunuz daha sonra 13-14 ayda da 2. dozu yapıyorsunuz. Yine Menveo aşısı da 2 yaşın üzerinde yapıldığı zaman tek doz olarak uygulanıyor. Menveo aşısının da bir dozu 292 TL. Lütfen bunları aklınızda tutmak zorunda hissetmeyin kendinizi. Ben daha sonra bunu IGTV video olarak Instagram’da, doktoramcam.com web sitemizde, YouTube sayfamızda bu videonun kaydını paylaşacağım.

Nimenrix

Üçüncü piyasaya çıkan, en son piyasaya gelen dörtlü Meningokok aşımızın markası Nimenrix. Bu aşımızın bir avantajı var. 6 ayın altında bile 2+1, yani 3 doz uygulanabiliyor. Ben kendi rutin pratiğimde, dediğim gibi devlet aşıları bittikten sonra 3. ayda başlıyorum. Nimnerix aşısını 3-5 aylarda yapıyorum daha sonra da 1 yaştan sonra 3. bir rapel hatırlatma dozu var. Bunu da genellikle 13-14 ayda yapıyorum. Bu aşının ikinci bir avantajı; Diyelim geç kaldık ya da sigorta ödemediği için ekonomik nedenlerle… Çok hak veriyorum, bazen biraz doz azaltma avantajlarını seçeneklerini sormak zorunda kalıyor bazı anne-babalar. 6 ayın üstünde Nimenrix 2 doz olarak uygulanabiliyor. 6-7 ayda yaptınız, yine 13-14 ayda 2. dozu yapıyorsunuz ve bu yeterli oluyor. Yine Nimenrix’in son bir avantajı 1 yaşın üzerinde tek doz olarak uygulanabiliyor.

Nimenrix fiyatı nedir?

Bu aşının fiyatı da 293 TL. Ancak 1 yaşına kadar 4’lü Menenjit Aşısı yapılmayan bir çocuk ne yazık ki bu 1 yıllık riski satın almış oluyor. Tabii ki Allah korusun kimsenin başına gelmesin ama 1 yaşına geldiğinizde aslında geç kalmış olmuyorsunuz.

Gördüğünüz gibi 9 ayda başlamak, 2 ayda başlamak, 3 ayda başlamak, 2 doz yapmak, 4 doz yapmak gibi çok fazla seçenek var. Tahmin ediyorum ki, bu anlattıklarım bu kafanızdaki karışıklıkları gidermiştir diye ümit ediyorum.

Not: Tüm markalarda fiyat bilgisi Ocak 2021 itibariyle verilmiştir.

B tipi Meningokok aşısı Bexsero  hakkında detaylı bilgi için

Meningokok Aşısı ( Bexsero ) ” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here