2,5 yaşındaki oğlum

  Merhabalar hocam.
  Hocam Trabzon’da yaşıyoruz. 2,5 yaşında bir oğlum var. Ve yaklaşık 2 yaşından beri göz kayması var.
  4 doktorla görüştük ve muayene sonrası sol göz 1,5 sağ göz 3,00 ve hiperpetrop çıktı. Sonrasında Gözlük ve kapama tedavisi yaptık.
  4 aydır gözlük ve 1,5 aydır kapama tedavisine devam ediyoruz Sol gözde.
  4. doktorumuz ameliyat deyince soluğu İstanbulda aldık ve bir profesör le görüştük. Bize önceki 4 doktor için yanlış tedavi vermişler, damlalı muayene çocuk gözlüğü gün içinde damlayla kullanmayacağı için yapılmamalı, çocuk cisimlere yakından baktığı için yaşı da küçük olduğu için gözün iç kasları aşırı güçlendi o yüzden gözü kayıyor dedi. ve Sol 1,5 – sağ 3,00 çıkan göze tam tersi sol 2 – sağ 1,25 dedi ve kapanacak gözü de sağ diye değiştirdi. Tamamen sarsılmış durumdayız siz ne önerirsiniz değerli hocam.

  Prof. Dr. Hakan Özdemir Cevapladı:

  Cocuğunuzun durumunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalışmışsınız ama konuda çok fazla teknik detay olduğu için ve bunların bir kısmı ancak görerek değerlendirebileceği için size kısmen cavep vereceğim. Çocuklarda kaymaların bir kısmı gözlükle tamamen düzelir. Hiç ameliyata gerek kalmaz. Gözlüğün doğru verilebilmesi için çocuklarda mutlaka damlalı muayene yapmak gereklidir. Aksi durumunda gerçek numara atlanabilir ve önemli numara yanlışlıkları ortaya çıkabilir. İçe kayan gözlerde hipermetrop, dışa kayan gözlerde miyop gözlükler kullanmayı tercih ederiz (tabii çocuğun gözlük numaraları uygunsa). Bu arada kapama tedavisi tembelliğin engellenmesi açısından çok önemlidir. 
  Bu genel prensiplerden sonra sizin çocuğunuzun durumunun kesinlikle çok kötü olmadığını düşünüyorum. Erken teşhis edilmiş, önünde tedavi görebileceği (özellikle göz tembelliği için söylüyorum) uzun yıllar var. Güvendiğiniz hekimin takibinizde kalmanızı öneririm.