agresif

  Sibel Ganim Sordu:

  kızım şuan 20 aylık giderek agresifleşti,sinirli bi,r yapı içinde istemediği tepkiler karşısında çığlık atıp bağıyor,o şekilde bize kabul ettirmeye çalışıyor.önce sakin bir çoçuktu.bu durumla nasıl başedebilirim,nasıl davranmalıyım,eskisi gibi sakin biri olabilir?tokat atma,ısırma huylarıda çıktı.Bu huyları kalıcı olabilir mi?

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  -Kesinlikle siz büyükler kendinize vurdurmayın.
  -Vurmasına müsadece etmeyin vuracağını hissettiğiniz anda elini tutun.İlk zamanlarda belki şaşkınlıkla gülmüş olabilirsiniz.Bu onaylama oluyor,çocuklarda devam ettiriyorlar.Siz büyüklerde kesinlikle ona vurmayın ya da başka bir çocuğa vurulduğunu görmemeli.Zaten vurmadığınızı düşünüyorum peki bu kadar küçük çocuk vurmayı nerden öğreniyor?
  -Televizyondan yani ekrandan görüyor.
  -Diğer çocukların birbirine vurduğunu görüyor.
  -2-3 yaş çocuğunda negativizm dönemi bekleniyor.Yani inatçılık dönemine giriyorlar.
  -Bütün çocukların geçtiği bir dönemdir bu sadece sizin kızınıza ait değil.20 aylık olduğuna göre bu döneme girmeye başlamış olabilir.
  -Sizin yapmanız gerekenler ise;vurma,ısırma davranışına müsade etmeyin.Ses tonunuz ve mimiklerinizde önemli.Ağzınız ile mimikleriniz aynı şeyi söylemeli.2 yaş çocuğunun en büyük özelliği hayır dedikten sonra dikkatini dağıtabilirsiniz.Dikkati dağılınca unuturlar.
  -Kışın çok evde sıkılmış olabilir.1 yaş ile 2 yaş arası fiziksel olarak en hızlı gelişen bir dönemdir.Sürekli hareket halindedir.Dış ortamda uzun mesafe yürüyüşler yaptırın.Evin içinde hiç durmaksızın hareket etse bile bu ihtiyacını karşılamıyor.Açık alanda yürüyüşler yapın.Enerjisini kullanmasına fırsatlar verin.
                             
                                                                         Selamlar
                                                                   Emine ERASLAN