Antibiyotik Alarjisi

    Betül ÖZDEMİR Sordu:

    Merhaba oğlum 3,5 yaşında ve bundan 1,5/2 ay önce özel bir araştırma hastanesinde boğaz enfeksiyonu için gittiğimizde serum takıldı ve novosef verildi. Antibiyotik verildikten 5 dk içerisinde oğlum şoka girdi. Daha önce ağız yoluyla antibiyotik ve bebekken iğnede olmuştuk. Kandan Penisilin testi yapıldı negatif çıktı. Şimdi antibiyotik testi yapılması isteniliyor. Sizce bunu yaptırmam gerek mi. Açıkçası daha önce böyle bir şeyle ile karşılaşmamıştır. hastanedeki durumun neden olduğunu anlayamadık. Antibiyotiğe karşı alerjisi olabileceği söylendi fakat bir çok kez antibiyotik tedavi yapıldı.
    Oğlu 3,5 yaşında ve antibiyotik testi yapılırken yine aynı reaksiyonu yaşar mıyız? Daha kötü sonuç olabilir mi? Yaptırmam gerekir mi? Size de sormak istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

    Prof. Dr. Ahmet Akçay Cevapladı:

    Merhaba,ilaçların ne zaman alerji yapabileceği önceden bilinmiyor.Bazen 10. bazen 50. kullanımda reaksiyon veriyor.Novosefe alerji olduğu için bundan sonraki kullanımlarda da alerji yapma ihtimali oldukça yüksek.Ciddi boyuta kadar tepki verebilir.Antibiyotik için alerji testi yaptırabilirsiniz yada bu grup antibiyotiği çocuğunuzdan ömrü boyunca uzak tutabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.