ayrılma korkusu

  Sibel Ganim Sordu:

  ben çalışan bir anneyim.bebeğim 16 aylık,ananesi bakıyor.sabah bıraktığımızda benden ayrılmak istemiyor.o yüzden kaçmak zorunda kalıyorum.yanlış yaptığımı okumuştum bir yerde ama vedalaşarak ayrıldığım zaman nerdeyse 2/3 saat ağlıyormuş ve morarıyormuş.hafta sonları ve akşamları 1 dak olsun yanımdan ayrılmıyor gidiceğimi düşünüyor,nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?bu durumu beni çok üzüyor…Birde gece terörü yaşıyoruz son 1 aydır bunu nasıl anlatabiliriz..

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Aslında işe başlayalı 2 -3 ay oldu ise bebeğinizin artık alışmış olması gerekir.
  Kapıdan çıkarken uyanık ise öpün ve hoşça kal diyerek gidin. Ayrılma sahnesini uzatmayın. Konuşmayı net ve kısa yaparak hızla çıkın. Süreyi uzatırsanız ağlamasına yatırım yaparsınız. Çalışan anne olarak bebeğimden ayrı kalıyorum diye sizin endişeleriniz varsa, bunu bebeğiniz his edecektir. Kendi duygularınızı gözden geçirin.
  Ayrıca siz de ona aşırı bağlı olmalısınız, yoksa bebeğiniz akşamları ve hafta sonları size bu kadar yapışık yaşamazdı.
  Gece terörünü normalde 18 aydan sonra bekleriz, ancak sizde erken başlamış olabilir. Bebeğiniz gece terörüne başladığında odasına yanına gidin, ama uyandırmaya çalışmayın, ışığı açmayın. Koridorda loş ışık veya hafif ışıklı bir gece lambası yeterlidir. Bebeğinizi kucağınıza alın, sakin ve huzurlu olun. Yumuşak bir sesle onun yanında olduğunuzu söyleyin ve bekleyin. Sakın kucağınızda alıp gezdirmeyin.