Bebeğim ve Ben :)

  Gülben Gün Sordu:

  Merhabalar … 4.5 aylık bir bebeğim var . Kalite zaman nasıl geçirebilirim?
  Karnımdayken kitap okurdum , şimdi de .1-1.5 aydır monozebra kartlarımız varonları gösterip hikayler anlatıyorum,şarkılar söylüyorum .Yapabileceğim başka ne var ?

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhaba,

  Daha hala çok taze bir annesiniz. O yüzden, önce sizi tebrik etmek, güzel bebeğiniz hayırlı olsun demek istiyorum. Sağlıkla, keyifle büyüsün.

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben çocuk doktoru veya pedagog değilim. Sorularınıza sitedeki uzman çocuk doktorları veya pedagoglar daha bilimsel yanıt verebilirler. Ben ancak kendi  çocuklarımı yetiştirirken edindiğim tecrübelerimi aktarabilirim. Bir de çocuklarımın doktoru Sn. Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Bey'e her rutin muayenede sorduğum sorulara almış olduğum cevapları.

  Ben ilk bebeğim doğduğunda bir kitap edinmiştim.  yaklaşık 36 aya gelinceye kadar sağlaması gereken motor becerilerini, dil becerisini, bilişsel ve sosyal becerilerini ve buna yönelik yapılabilecek faaliyetler hakkında aylık bazda örnekler veriyordu. Öncelikle böyle bir başucu kitabı edinmenizi tavsiye ederim. Her ay kitabın ilgili bölümünü okuyarak, yapılabilecekler listesi çıkarabilirsiniz. 

  Ayrıca, bence önemli olan günlük rutin aktiviteleri bile keyifli, eğlenceli ve sohbet eşliğinde yapmak ikinizin de hayatını renkli kılacaktır. Örneğin,

  Çeşitli, resimli kitaplar okumak, ( mutlaka parmakla göstererek ve mümkün ise gösterdiğiniz nesne hakkında detaylandırmak yaparak. Örneğin bir hayvan resmi ise sesini çıkartarak )
  Müzik dinletmek ve şarkılar söylemek. Yanlış hatırlamıyorsam, kızım 5 aydan itibaren ona sürekli söylediğim şarkıyı tanımaya başlamıştı.
  Kucağınıza alıp müzik eşliğinde dans etmek ( hatta belki ayna karşısında )
  Onunla bol bol konuşmak, ( yemek yedirirken, banyo yaptırırken )
  Pencereden etrafı seyrettirmek ( sokaktan geçen hayvanlar ( seslendirerek ) etraftaki insanlar, ağaçlar, insanlar )
  Yerde minder üzerinde çeşitli bedensel hareketler yaptırmak.
  Yine yerde bebeğinizi yatırarak yukarıdan başının üzerine doğru sallanan küçük oyuncaklar ile oynamasını sağlamak. Zaman zaman birlikte oynamak
  Ve kapalı ve izole bir büyüme ortamından ziyade daha kalabalık olabilen, sosyal bir ortam sağlamak.
  Siz ev işi yaparken bile iletişimde olabileceğiniz, güvenli bir ortam yaratmak.

  Sevgiler,