bebeğimin yemek yememesi

  Şükran Ulyarar Sordu:

  merhaba doktor hanım kızım 2.900 gr dünyaya geldi su an 10 aylık ve kilosu 7 kilogram 6 ayından itibaren ek gıdalara geçmeme rağmen kızım yemek yemeyi red ediyor sadece biberon maması ve anne sütüyle yediniyor korkum kilosunun çokdüşük olması ne yapmam gerekir

  Uzm. Dyt. Fatmagül Öztürk Cevapladı:

  Merhaba; bu konuda yapabileceğiniz şeyler sınırlı, her şeyden önce kızınıza yemek yedirirken gergin anne halinden kurtulmanız lazım. Biraz sabır; ev de onun aynısından bir tane ben büyütüyorum. O yüzden Sizi çok iyi anlıyorum. Kızınız kilo olarak ayına göre düşük. Sık sık hastalanmıyorsa dert etmeyin. Yoğurdu meyve püresi ile deneyebilirsiniz veya artık bu ayda yoğurdu pekmezle karıştırıp deneyebilirsiniz. Yemezse inatlaşmayın aradan zaman geçince tekrar deneyin, ara ara yoğurdu sade yoğurt olarak verin. 8-15 kez denemeniz gerekebilir. Sabırla devam edin. Bu arada kansızlığı ya da buna bağlı sıkıntıları olduğu için de iştahsız olabilir. Çocuk doktorunuz Size bu konuda yardımcı olur. Diş çıkarırken bile iştahları değişir. 
  Birçok anne sizinle aynı sorunu yaşıyor, bu konuda yalnız değilsiniz. Duyularınıza kulak verin. Kızınızı sağlıkla büyütmeniz dileğiyle sevgiler.

  Dyt. Fatmagül Y. ÖZTÜRK