beslenme

  Handan Şimşek Sordu:

  Merhaba Hocam
  Ben siteye yeni ulaştım sorularım biraz fazla yardımcı olursanız sevinirim.
  Bebeğim 38 hafta 2700 gr doğdu.Çok uğraşmama rağmen malesef anne sütüm gelmedi gelmesi için yapmadığım şeyde kalmadı.Bu yüzden bebeğim sarılık problemi oldu bundan dolayı mamaya döndük.Mamadan dolayıda kolik sancılarını aşırı yaşadık kullanmadığım damla ve mama kalmadı diyebilirim büyük tuvaletini yaparken bile çok zorlanıyordu.Bbeğim şuan 5. ayını doldurdu ve hipp combiatic mama kullanıyorum eskiye nazaran daha iyi fakat bebeğimin uyku problemi var doğduğundan itibaren çok az uyku uyuyuor.Şuan bile sabahtan akşama kadar 7-8 saaat uyuyor sadece gece uykuları kesik kesik. acaba neden olabilir.
  Ayrıca bebeğime 4. ayında 4 saatte bir 120 cc mama veriyordum kilosu 6.5 kg dı.Aile hekimimiz mamasının çok olduğunu bebeğin midesi büyüte bileceğimi ve obez edebileceğimi söyliyerek 90 cc indirmemi söyledi ve ayrıca kan ilacı başladı.Kan ilacının bebeklere verdiği kabız problemi yüzündende başlamak istemedin.Uzman Çocuk Doktoruna götürdüğümde 120 cc mamaya devam etmem gerektiğini demir ve kan ilaçları içinde combiatic mama kullandığım için içeriğinde bulunduğundan kullanmaya bileceğimi söyledi fakat kan tahlili falan yapılmadı.Bebeğim şuan 5. ayını doldurdu ve ben 120 cc mamaya devam ediyorum fakat bebeğim zaten huzursuz ve huysuz bir bebekti bu aralar daha çok huzursuz , uykusuz günde 1 saat uyuyorsa 3 saat ayakta duran , bir bebek oldu.Ben doymamasından şüpheleniyorum ama 4 saatte bir verdiğim 120 cc mamasınıda arttıramıyorum doktorumuza soruncada arttır bir sorun olurmu diyincede obez olur diyo.Artık gerçekten çok sinirlerim bozuldu mama ile beslemeyi ben tercih etmedim zatende istediğim birşey değildi severek beslemiyorum mama ile bebeğimi ama yapacak birşeyim yok. Aylık kontrolumuze henüz 3-4 gün var o yüzden şuanki kilosunu bilmiyorum ama lütfen bana yardım edermisinin mamasını 4 saatte bir 120cc vermeye devammı edeyim yoksa arttırıyımmı bebeğim gerçekten obezmi olur bana yardımederseniz sevinirim.

  Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu Cevapladı:

  Merhaba,
  Uzun zamandır bu kadar uzun bir soruyla karşılaşmamıştım :))
  Uzman doktor arkadaşımın söylediğine katılıyorum; mamada demir ve D vitamini olduğu için fazladan verilmeyebilir ama ek gıdalara geçildiğinde mama azaltılıncademir ve D vitamini başlayabilirsiniz.
  Ağlamalarının nedenine gelince: Olaya hep "doymama gözlüğü" ile bakılmış... 
  İdrar yolu enfeksiyonları, kusma olmaksızın sadece karın ağrısı ile seyreden reflüler ve süt proteini alerjisi, malrotasyonlar, idrar yollarında taş vs de bir bebekte bu kadar ağlama yapabilir. Bunlara yönelik test yapılabilir.
  Buradan verebileceğim bilgi bu kadar.