biçare ben

  Yonca Atıl Sordu:

  oğlumun pedagoga mı yoksa uzman bir psikiyatra mı ihtiyacı var karar vermiş değilim siz okuduktan sonra fikir verirseniz sevinirim.16 aylık bir kızım var.Bebeklik döneminde bir sorun olmayan kardeş sahibi olmak büyüdükçe içinden çıkılmaz sorunlar yaratmaya başladı.kızım konuşmaya, yürümeye kısaca hayatımızda bir birey olarak katılmaya başlayınca oğlomun derslerinden tutunda yeme içmesine,sorumluluklarına, giyinmesine kadar herseyini değiştirdi.
  Benim için en sinir bozucu olan da oğlumun okuldaki başarısının düşmesi.Öğretmeni bir faaliyette bulunmasının oğlum açısında iyi olabileceğini söyleyince geçen yıl devam ettiği tekvando ve satranç kursunu önerdik kabul etmedi.Derslerinle eskisi kadar ilgilenemediğim için dersaneye gönderdik.ama oğlum bunu EVDEN UZAKLAŞTIRMA olarak algıladı.ilk zamanlar bizim zorumuzla gitti.Kaydını almak istediğimizi söylediğimde ise devam etmek istediğini söyledi.Ama O dersanedeyken bizim evde olduğumuza inandı sanırım o yüzden devam ediyor.Çünkü gizli saklı sorularla o dersteyken bizim neler yaptığımızı nerde olduğumuz soruyordu.
  Geçen yıl en sevdiği ders beden eğitimi dersiydi.bu yıl öğretmeni katılmak istemediğini hatta gerekli materyalleri dahi getirmediğini söylüyor.Okulda da yalnız kalıyor.Öğretmeniyle görüştüm diğer çocuklara katılamadığını ,yalnız kaldığını söylüyor.İstismardan tutunda okulda arkadaşlarından şiddet gördüğü için böyle mi davranıyor diye herşeyi düşündüm.Ama sadece bu dersin değil tüm branş öğretmenleri dersle ilgilenmediğini,dinlemediğini ve dikkat eksikliği olduğunu söylüyor.
  oğlum küçükken yaptığım yanlışlar şimdi tek tek önüme çıkıyor.Okula giderken çantasını ben hazırlıyordum hatta ben giydiriyordum.Şimdi birden bire büyümek kendi ihtiyaçlarını kendi gidermek zorunda kaldı.O’nu anlıyorum ama O’na anlatamıyorum.günde en az 25 kere çoraplarını giy,kısa kolla gezme odanı topla diyorum.aldığım cevap hep aynı TAMAM ANNE…
  Dışarı çıkarken, okula giderken mevsime uygun özellikle giyinmiyor.Her sabah okula giderken harp çıkıyor evde.montsuz gidemezsin ,şapka tak vs. vs..Kıza özel yemekler yapmaya başladığımızdan beri Kağan yemek seçmeye başladı.Beni çok zorluyor.Sürekli kardeşini ağlatacak O’nu huzursuz edecek şeyler yapıyor.Yürürken önüne oyuncak atıp düşürecek,kapılarla oynatıp parmaklarını sıkıştıracak.Kardeşini seviyor bunu hissedebiliyorum ama yaptıklarına da anlam veremiyorum..Oğlumla sorunları çözelim derken ufaklık da herseyi ağlayarak yaptıracağını öğrendi.Çünkü abisi ağlatıp elinden oyuncağı alıyor .Kız ağlıyor ben abiyi durdurup kızın oyuncağını geri veriyorum.Kısaca sorun çığ gibi büyümeye başladı.İkisini de çok seviyorum ve geç olmadan bu sorunları aşmak istiyorum.YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR!!!!!!!!!!!!!pedagog mu psikyatr mı?

  Uzm. Psk. Ela Kök Cevapladı:

  Merhaba, sorunu çok güzel tanımlayıp özetlemişsiniz. Anne baba olarak üzerinize düşenleri de az çok farkına varmış görünüyorsunuz. Oğlunuzun akademik başarısındaki düşüşten tutun, kardeşiyle yaşadığı çatışmalar ve  sosyal faaliyetlerden geri çekilmeye kadar tüm bu sorunların , onun yaşadığı üzüntülü ve belki depresif bir dönemin  sonucu olduğunu söylenebilir. Geçmişte ne kadar çok hatalı tutumunuz olursa olsun hiç bir şey için geç kalınmış değil. Uygun müdahalelerle çocuklar bu tür sorunları kolaylıkla aşabilmektedir. Size önerim ,psikolog ya da psikiyatr hiç fark etmez  çocuk ruh sağlığı  alanında yetkin herhangi bir uzmanla en kısa zamanda görüşmeniz olacaktır. Uzman, aile ve okul işbirliğinde yürüteceğiniz bu  tedavi sürecinin ,en başta oğlunuza ve dolaylı olarak kızınızın da en az sorunla büyümesine katkı sağlayacağına eminim.
  Kolaylıklar dilerim..