Calprotectin

  Hocam söylediğiniz gibi Gaitada gizli kan ve calprotectine baktırdık gizli kan çıkmadı fakat calprotectin 116 pozitif çıktı pes.gastroentrolojiye gittik dediğiniz gibi bana diyet verildi ağır bir vaka olmadığı söylendi denen yanılma yolu ile bulacağız neye alerjisi var diye size sormak istediğim calRotavirüs aşıları Çocuğum vermek güvenli mi?
  Evet, hem de aşı güvenliği ve etkinliği başarılı bir sicili var. FDA üreticileri tarafından ve kendi laboratuarlarında gerçekleştirilen testlerin yapılmasını laboratuvar sonuçlarını değerlendirdi. bilimsel ve halk sağlığı uzmanları bu sonuçların dikkatli bir değerlendirme, bilimsel literatür gözden ve giriş dayalı, FDA PCV1 veya PCV2 ya güvenlik riski oluşturduğu yönünde hiçbir kanıt bulunmuyor. Ne PCV1 ne PCV2 kişilerde enfeksiyon ya da hastalığa neden olduğu bilinmektedir. bebekler için aşı faydaları önemli olan ve Rotarix ve RotaTeq için hasta bilgileri FDA web sitesinde yayınlanmıştır ABD’de şiddetli rotavirüs hastalığının hastaneye önlenmesi sayılabilir.
  Çocuğum rotavirüs aşısı aldı. Endişelenmeli miyim?
  Hayır Her iki aşı onayından sonra klinik onbinlerce hasta karıştığı çalışmaları ve alıcıların milyonlarca dahil olmak üzere güçlü güvenlik kayıtları var. Ne PCV1 ne PCV 2 kişide enfeksiyon ya da hastalığa neden olduğu bilinmektedir. Rotarix ya da RotaTeq aşıları almış çocukların hiçbir ek tıbbi takibini gerekir.
  FDA’nın 22 Mart 2010, geçici olarak aşının kullanımını askıya öneri nedeniyle güvenlik endişeleri miydi?
  Hayır bildiğimiz dayanarak, RotaTeq de Rotarix içinde PCV1 varlığı ve DNA PCV1 gelen ve PCV2 bir güvenlik sorunu değildir. Ne PCV1 ne PCV2 kişilerde enfeksiyon ya da hastalığa neden olduğu bilinmektedir. FDA ve üreticilerin bu bulguları araştırmak ve değerlendirmek için devam etmektedir.calprotectin pozitif olmasının anlamı nedir yani vücuduna zarar veren bir durummu ve bu durumda rota aşımızı olmamızda sakınca görüyormusunuz ayrıca ishalimiz ve kusmamız yok

  Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu Cevapladı:

  Oldukça endişelenmiş görünüyorsunuz. Aşıların 2010'daki kullanımının kısa süre askıya alınmasının ARTIK önemi yok çünkü güvenlik sorunu olmadığı anlaşıldı. Her iki marka aşı da kullanılabilir. 
  Calprotectin yüksekliği ise çocuğa zarar veren bir şey değil, takipte kullanılan bir test. Bağrsaklarda enflamasyonun devam ettiğini gösterir.
  Bu konudaki sorularınızı bebeğinizi takip eden doktora danışmanızı öneririm.