çocuğumun gelişimi

  Nalan Çoban Sordu:

  merhabalar hocam. öncelikle saygılarımı sunarım. bebeğim 6. ayını bitirmek üzere, gelişimi ve zekası yönünden hangi oyuncakları ve aktivitelere yapmam gerekir? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. saygılar…

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Bebekler 6. aylık olduğunda çok sosyal olurlar. Her seven kişiye ilgi gösterip gülücükler atarlar. Odadaki herkes onu fark etsin isterler. Bunun için huzurlu ve keyifli olduğu anlarda onunla konuşup,  oyunlar yapın. Örneğin; fış fış kayıkçı, gel babası, tel sarar gibi.
  4-6 ay arası tüm bebekler uzanıp almaya başlarlar. Uzanma mesafesindeki her şeyi elleyip, incelerler ve ağzına götürürler. Ağzına götürme nesneleri tanımak içindir. Kontrollü olarak tanımasına müsade edin, engellemeyin çünkü gelişiminde bunlar önemli.
  Dış ortam, insanlı, kalabalık ve çok çocuklu ortamlarda bulunmalısınız.
  Bebeklerdeki öğrenme somuttur. Dış ortamdaki de her şey somuttur.
  0-2 yaş arası TV. yani ekran kesinlikle seyretmemeli ama radyo ve çocuk şarkıları, CD' leri sürekli açık olmalı ve çocuğunuz onları duymalı. Yani görsel olarak ekran yasak ama işitsel olarak serbest.
  6 aydır sonra bebeklerde hece tekrarları başlar. Ma ma ma - ba ba ba gibi. Sizde onunla konuşurken basir ve tekrarlı konuşun. Ali babanın çiftliği gibi şarkıları çok söyleyin.
  Ses ve mimik taklitleri bizim için çok önemlidir. Değişik parmak oyunları ve mimiklerle yapılan oyunlar oynayın, oynatın.
  6 aydan sonra kitaplarla başlayabilirsiniz. 6-12 ay arası bebekler insan ve hayvan yüzü olan kitap sayfalarına bakarlar.
  Böyle net resimli kitaplarınız olmalı. Basit dilde ona anlatın.