çocuk korkuları

  Fatma Çakır Sordu:

  merhaba kızım 2 yaşında.genelde küçüklüğünden beri çekingen bır yapıdaydı.fakat son zamanlarda tüm insnlrdan,özellikle cocuklardan korkar oldu.aynı ortamda olan cocugun 3 metre gerıde olmasına ragmen bıraz kendıne doğru gelmesı dahı rahatsız edıyor kendını.hemen korkuyorum dıyerek kucagımızda olmasına ragmen kucak yap dıyor sureklı.ıkı yıldır kendım bakıyorum.fakat calışmaya başlamalıyım.herhangı bırseyle korkutmuyorum ama insanlardan ve hayvanlardan asırı korkup bana sarılıyor sueklı kucak ıstıyor.asırı koruyucu bır anne değilim ama koruyucukta bıraz da olsa var.acaba benmı yanlış tutumdayım bılemedım.bu dönemde korktum dedıgınde kucak ıstedıgınde kucagıma almamalımıyım acaba.ne yapacagımı sasırdım.krese göndermeyı düşnüyorum bu durum cocukta travmaya neden olurmu bu sıkıntımızı aşarmıyız.bu durumda ne yapmalıyım.tesekkurler

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Merhaba

  Tüm çocuklarda 2yaşında ilk kez bilinçli korku başlar.daha önce korkmadıkları her şeyden korkmaya başlayabilirler.örneğin, önceden odasından gidip bir şey alırken 2 yaşta" karanlık gidemem korkuyorum." diyebilirler.
  Bu durumlarda kısaca açıklayıp konuyu değiştirin. Örneğin odana birlikte girelim, deyip konuyu bitirin. Uzun Açıklamalar yapmayın.
  Çocuklardan, insanlardan, hayvanlardan korkma varsa. Artık yaz geldi. Sürekli kalabalık ortamlarda olun. Her korktum dediğinde uzun açıklama yapmayın. Sonra dikkatini Dağıtın. Uzun açıklamalarda daha çok dikkatini korkmaya odaklarsınız. Çocuklu ve insanlı dış ortamlarda bulunun. Oyun grubu şeklinde anaokuluna başlatabilirsiniz. Yaşıtlarının Arasında Olmalı.Kışın kapalı mekanlarda oluyoruz. Bunlarda etkiliyor. Kışın az insan görüyorlar.
  Ekran ( TV, cep tel, tablet, vs) seyretmesin. Ekrandaki bazı sahneler sonrasinda korkmasını tetikliyor.
  Siz büyüklerde koruyucu olmayın'