çok uymsuz

  Nur Yılmaz Sordu:

  iyi geceler hocam.benim bir oğlum var 36 aylık bıde kardesı var 4 aylık yaklasımlarımız cok olumlu butun ılgımız onun ustunde kardesınıde ayrı tutmuyoruz onun yanına ama çok hırcın ınatcı sureklı oyun oynamak ıstıyo oynuyorum ama cokta vakıt ayıramıyorum kucuk kardesınden dolayı box yapmayı cok sevıyo onun ıcın kum torbası aldık dogrumudur hocam????öle seylerı cok sevıyorum bana bı cozum yolu gosterırsenız cok sevınırm sımdıden teskkurler

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  3 yaş için anaokulu önerebilirim. Önceleri oyun saatleri haftada 3 gün 2 saat ile başlanabilir. 2. dönem belki saatler arttırılabilir. Çünkü 3 yaşından sonra ev ve sizler yetmiyorsunuz. İhtiyacı olan artık yaşıtlarının arasında olmasıdır.
  Eğer şartlarınız uygun değil, anaokuluna veremezseniz çok çocuklu ve dış ortam öneriyorum.
  Dış ortamda uzun mesafe yürüyüşler, çocuk parkları ( atlama, zıplama, tırmanma... vs. gibi), bisiklete binme gibi fiziksel aktivitelerini kullanmalı.
  Anlattığınızdan anlıyorum ki hareketli bir çocuk. 3 Yaş erkek çocukları çok hareketlidir, bu enerji kullanılmazsa evde huzursuzluk çıkarırlar. Bunun için dış ortam öneriyorum. 
  Özelikle erkek çocuğu olduğu için babasıyla bire bir kaliteli zaman öneriyorum. Her gün babası 45 dakika/ 1 saat kadar onunla 'erkek erkeğe' diyerek oyunlar oynamalı. Boğuşma, güreşme, top oyunları, kovalamaca, kalamaca gibi hareketli oyunlar ön planda olmalı. Babasıyla oynarken siz devreden çıkın.
  Herkes onunla konuşurken ' seni ve kardeşini seviyorum' ya da seni ve kardeşini özledim' gibi sözler söylemeli. 'Sen ve kardeşin' kelimelerini sürekli kullanın.
  Selamler.