Ek gıdalar

    Seda Öztürk Sordu:

    3 ay 15 günlük kızım var. Dr önerisi ile ıhlamura başladık günde 10ml ıhlamur veriyorum sizce çok mu? Ihlamuru verirken küçük suluklar ile veriyorum çok güZel çekip içiyor. Bir ara antibiyotik kullandım kaşığı görünce ağzını açıp çok güzle onu da yiyor acaba ek gıdalara ya da pirinç ununa falan geçsem mi? Kim görse bu çocuk ek gıdayı alır ver diyor. Kafam karışıyor dr bilgisi dışında birşey yapmak istemiyorum. Bazı markaların karışık gece çayları var verebilir miyim? Kaç ml vermeliyim? Ek gıdalara başlamalımıyım? Yavaş yavaş birşeyler vereceksem ne gibi şeylerden başlamalıyım? Neleri kesinlikle vermemeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.

    Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu Cevapladı:

    Bir kere 3.5 alık bebeklere ek gıda başlanmaz !!! Ek gıdaları vermek için sindirim sisteminde olgunlaşma beklenir; bu da minimum 4-5 aydır. Haa verseniz bu yaştaki bebek çiğ köfte de yer şalgam suyu da içer... İyiyi-kötüyü, doğruyu-yanlışı o değil bizler ayırd ederiz. Ağzına verileni isteyerek ve severek alıyor olması ek gıda başlama kriteri mi?
    3.5 aylık bebeğinizin neyle beslendiğini yazmamışsınız bile... Eğer anne sütüyle besleniyor veya kilo alıyorsa, mamayla besleniyor ve kilo alıyorsa sorun yok demektir