FMF? İLAÇ BAŞLAMAK DOĞRUMU

  EMİNE SAYMALI Sordu:

  Merhaba doktor bey;
  Oğlum 5 yaşında ve yaklaşık 2 yıldır Sık sık boğaz enfeksiyonu? geçiriyor. Son 6 aydır atak araları 15-20 güne kadar düştü. Her hastalandığında doktorumuz kriptik tonsillit diyor ve antibiyotik şurup, iğne veya damar yolu ile tedaviye başlıyoruz. Deposilin yaptırıyoruz. Ateşimiz birkaç saat içinde 38-39 dereceye çıkabiliyor. 15 ay öncede yüksek ateş nedeni ile küçük bir havale öykümüz var. Hastalığımız 3.gün en şiddetli dönemine ulaşıyor. Ateş antibiyotiğe veya ateş düşürücüye rağmen çok zor düşüyor (37-37,5 altına düşmüyor) ve sonra hemen yükseliyor.
  Fakat bazı zamanlarda ise sadece ateş düşürücülerle ateş 38 in üzerine çıkmadan atlatabiliyoruz. Boğazlar diğer hastalık dönemleri ile aynı olmasına rağmen inatçı ateş olmuyor. Sizin dediğiniz gibi hastalık döneminde boğaz kültürü yapıldı. FMF ile ilgili gen tetkiklerimiz yapıldı. Yapılan tüm test sonuçlarını gönderiyorum. Bu test sonuçlarından sonra doktorumuz colchicum dispert adlı ilacı başlamamızı önerdi. Bundan sonraki süreçte ne yapmalıyız.
  Hastalık döneminde CRP:75,8 Sedim:1/2saat:13 1saat: 26
  BOĞAZ KÜLTÜRÜ: Normal Boğaz Florası
  Tüm Batın Usg: NORMAL
  AMYLOID A: <3.6
  Fibrinojen: 479
  GEN TETKİKİNDE
  V726A- 10. EKSON- (T-C) +/- OLARAK GELDİ.
  Teşekkür ederim…

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  Bakın FMF başka  hastalık,  PFPA başka  hastalık,  size  ne  ilaç  yazdılar  ki.  Genetik  raporunuzun  tamamını  görmem  lazım,  ben  yazdıklarınızdan  daha  çok hasta değil  de  FMF taşıyıcısı  olduğunuz  düşündüm. Hasta  olduğu  zaman raporlarınızla  sizi  görmek  isterim.