gece uyumama

  NERGİS ER Sordu:

  merhaba 12 yaşında bir oğlum ve 2 yaşında bir kızım var.oğlum bazı geceler gece uyanıp bizim yanımıza geliyor yatağın kenarında oturuyor bazende yatakta yatmaya çalışıyor bizim uyandığımızı anlayınca hemen odadan kaçar adım çıkıyor
  bu durumu beni çok rahatsız ediyor.ne olduğunu soruyorum hiç birşey yok diyor uyuyamadığını söylüyor.3 ay pedagog götürdüm ama değişen birşey olmadı yardımcı olurmusunuz eşim çok sinirleniyor bu duruma

  Uzm. Psk. Sezin Matkap Cevapladı:

  Merhabalar, 

  Sorunuzu cevaplamak için size psikolojik gelişimin bir parçası olan "ayrılma-bireyselleşme" sürecinden bahsetmek istiyorum. Çocuk 15. aydan itibaren yavaş yavaş annesini kendisinden bağımsız, ayrı bir insan olarak algılamaya başlar. Artık kendisini de ayrı bir birey olarak görmektedir. Bu ayrılık aynı zamanda kendisinde kızgınlık, üzüntü ve kaygı yaratır. 15-24.aylar arası zaman zaman isyan bir yandan da anneden ayrılamama görülür. İşte bu zorlu dönemde çocukta yalnız uyuyamama ve uykuya dalmada zorluk görülmektedir. Bu süreç 1) 15-24.aylar arası 2) ergenlik döneminde yoğun olarak sıkıntı yaratır. Oğlunuz 12 yaşında, ergenlik dönemine giriyor; dolayısıyla onun yalnız uyuyamama gibi bir sıkıntısı olması olağan bir durum. Ancak bu durumu atlatabilmek için bir uzmandan mutlaka yardım almalısınız.
  Burada size düşen çocukların psikolojik gelişimleri hakkında bilgi edinmeniz. Anne baba olarak çocuk gelişimi, ergenlik dönemi ile ilgili kitapları okumanızda fayda var. Ona kızmayın, bağırmayın. Bu onun kaygısını arttırabilir.
  Çocuğunuzu ne kadar zamanda bir yalnız uyuyamıyor?
  Ev ortamında sizin ve eşiniz arasında ciddi anlaşmazlıklar, tartışmalar oluyor mu? Bu oğlunuzu nasıl etkiliyor? Bu soruların cevapları değerlendirme süreci için çok önemli.
  Bir çocuk psikiyatristinden yardım almanız, ve gerekirse oğlunuzun çocuk psikoloğundan psikoterapi görmesi faydalı olacaktır.
  Sağlıklı günler dilerim.
  Sevgiler,
  Psk. Sezin Matkap