gelişme geriliği..

  Selma Colak Sordu:

  Emine hanım..öncelikle soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim..şuan oğlum 2 yaşında..ve tutunduğu yerden kendi başına ayağa kalkabiliyor..alkış yapabiliyor..söylediklerimizi anlıyor..ama henüz konuşmuyor sadece 2 heceli cümleleri oluyor ara sıra annee diyor..ayrıca oğlum fizik tedaviye gidiyor..oğlumla ne tür oyunlar oynamalıyım..ne tür oyuncaklar seçmeliyim ..şuan oğlum eline aldığı oyuncağı hemen yere yatıp yerde elleri ve ayakları ile birlikte tutup oynuyor..renkli ve şekilli blokları ile oynatmak istiyorum fakat oğlum o blokları çorba karıştırır gibi karıştırarak oynuyor..fakat aynı gün başka bir kapta patates verdim ve oradan tek tek patates eline almayı becerdi..oğluma eline aldığı oyuncakları ile hemen yere yatmaması için ne yapabilirim..oğluma sizce özel eğitim verilmeli mi?saygılar..

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Oğlunuzun özel eğitim almasını tavsiye ederim. Özel eğitim uzmanınız ne ile nasıl oynayacaksınız, sizinle haftalık konuşmalıdır. Çocuğunuzu en iyi o tanıyacak ve uygun önerilerde bulunacaktır.
  Oğlunuzun oyun oynama şekli takıntılı davranış gibi. Sürekli aynı şeyi tekrar ediyor. Onun bu şekilde oynamasına müsaade etmeyin. Örneğin: Yere yatıp oynamasını engelleyin. Oturarak oynaması için zorlayın. Kucağınıza alın ve beraber oynayın. 
  Değişik oyunlar bulun. İlla oyuncaklarla oynamanız gerekmiyor. Evdeki malzemelerle çok fazla oyun yapılabilir.
  Oğlunuz evde tek başına kalmasın. Bire bir insan ilişkisi çok önemli.
  Sevgiler, Emine Eraslan