iki nesil akraba evliliği.

  Mehmet Karakuş Sordu:

  İYİ GÜNLER HOCAM BEN 28 YAŞINDA BİR GENCİM ANNEM BABAMIN DAYSININ KIZI 4 KARDEŞİZ VE HİÇBİRİMİZ ÖZÜRLÜ VE HASTALIKLI OLARAK DOĞMADIK BENDE GELECEK SENE DAYIMIN KIZIYLA EVLENECEĞİM ANNEM VE BABAM GİBİ AYNI ŞEKİLDE DAYI KIZIMLA EVLENIYORUM ÇOCUKLARIMIZIN ÖZÜRLÜ OLMA RİSKİ NEDİR ORAN YÜKSEKMİDİR İKİNCİ NESİL OLMASINDAN DOLAYI BİDE HERHANGİ BİR TEST YAPTIRMAM FAYDALI OLURMU BUNUNLA İLGİLİ BİR HASTANE TAVSİYESİ İSTİYCEKTİM BEN BU KONUDA ÇOK ENDİŞELİYİM PSİKOLOJIK DURUMUMU OLDUKÇA ETKİLEMEKTE STRES HALİNDEYİM SÜREKLİ TEST YAPTIRIP RAHATLAMAK İSTİYORUM BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. İYİ GÜNLER DİLİYORUM..

  Prof. Dr. Memnune Apak Cevapladı:

  Akraba evlilikleri normalde çok nadir görülen tek gen hastalıklarının ortaya çıkmasına yol açar. Bu tip hastalıklar anne ve babanın aynı bozuk geni taşıdığı durumda çocuklarında % 25 olasılıkla görülür. ( % 75 olasılıkla ortaya çıkmayabilir). Sizin anne ve babanızın akraba olmalarına karşın hiç birinizde  bu tip hastalığın görülmemesi ebeveynlerinizde bozuk  genlerin olmadığını göstermez. Çünkü yapılan araştırmalara göre her sağlıklı görünen kişi ortalama 7-8 tane hastalık geni taşır. Akraba evliliği yapanlarda  her iki eşte de aynı bozuk genin bulunma riski yüksek olduğundan çocuklarında nadir genetik hastalıkların ortaya çıkma riski akraba dışı evliliklere göre daha yüksektir.Sizin   4 kardeşinizde hastalık olmaması  anne ve babanızın tesadüfen aynı bozuk geni taşımamasından ya da taşısalar bile   % 75 normal olma şansındandır.

  Siz de  dayı kızınızla evlenmekle artmış bir risk alıyorsunuz. Sizin ve kardeşlerinizin  ve diğer akrabaların normal olması riskinizi azalmaz. Bir örnek vereyim. yıllar önce akraba evliliği yapmış bir ailenin ilk 4 çocuğu tamamen normal iken daha sonra doğan 4 çocuğu da tedavisi halen olmayan bir tip cüceliğe yakalanmıştı.

  Diğer sorunuza gelince: Bu tip nadir genetik hastalıkların sayısı binlercedir. Bir çoğunun tedavisi yoktur. Gebelikte yapılan en ileri testlerle bile ancak birkaç tanesi tanınabilir. Bir bölümü ise doğumda yapılan tarama testleri ile tanınabilir. Doğumda tarananlar tedavisi mümkün olan hastalıklardır.Bugün bir çok sağlık kurumunda bu tip hastalıklar yönünden bebekler doğar doğmaz taranmaktadır. Ancak tarama testleri normal olmasına karşın bu tip genetik bozuklukların çoğu  tedavi edilememekte ve daha sonraki yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

  Size önerim bu riskleri bilerek evlilik kararınızı gözden geçirmenizi ve hamilelikten önce  bir genetik merkezine (Çapa veya Cerrahpaşa) başvurarak  genetik danışma almanızdır. Gebelikte bazı özel takipler önerilebilir.  Ancak  dünyada hiçbir genetik  bölümü  size şu  anda riskiniz  var  ya  da  yoku %100 söyleyemez. Ailenizde  önceden  hasta  bireyler  olsaydı o zaman da  sadece bu  hastalık için risk var mı yok mu söylenebilirdi. İkinci önerim ise ilk bebeğiniz doğduktan sonra en az 3-4 yıl bekledikten ( çocuğun normal olduğuna karar verdikten) sonra  ikinci çocuğu planlamanız ve ikiden fazla doğum yaparak risk almamanızdır.