inat-yaramazlık

  NURAY TAN Sordu:

  Ela Hanım Merhaba,
  3,5 yaşında bir oğlum var. Yaşadığım sıkıntılarısizinle paylaşmak istiyorum, ve bana yardımcı olmanızı rica ediyorum. Çalışan bir anneyim ve oğluma belli aralıklarla (1-2 ay gibi) anane ve babanne bakıyor. Bu geçiş dönenlerinde doğal olarak bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Ancak şu son zamanlar bu durum çığrından çıkmış durumda. Oğlumda korkunç bir inat ve ağlama krizleri var. İnadından ne pahasına olursa olsun vazgeçmiyor. Ve bu durum kendini kusturuncaya dek devam ediyor. Bunu da bilinçli olarak yapıyor. Ağlama sebebi de genelde dönüşü olupta, düzeltemeyeceğimiz bir konu oluyor. Mesela oyuncağımı oradan ben almak istemiştim, sen aldın gibi.. yerine koyup hadişimdi sen al desemde olmuyor. Ama demin oyuncağımı ben almak istemiştim, sen aldın diye devam ediyor. Ve bu bazen saatlerce sürüyor. Hatta ağlayarak uyuyup, uyandığında aynı konuya aynı şiddetle ağlamaya devam ettiği oluyor. Bu süre içerisinde dikkatini kesinlikle başka noktaya çeviremiyoruz. O konuda takılıkalıyor ve sadece aynı kelimeleri söylüyor. Ancak kustuktan sonra susuyor. Buşekilde bizi cezalandırdığını düşündüğünü sanıyorum. Ona kustuğu zaman bize değil kendine zarar verdiğini anlatmaya çalışıyoruz. Boğazın acıyor, burnun yanıyor vs.. Bu durum biraz azaldı fakat şimdi hiç huyumuz olmadığı halde evin duvarlarını çizmeye boyamaya başladı. Bu bir hafta kadar devam etti. Biz temizledik o boyadı.. ve her defasında bir daha yapmayacağı konusunda söz verse de bir sonraki gün aynı manzarayla karşılaştık. Malımız çok kıymetli olduğu için ona ceza olarak, duvarı hangi kalemiyle boyarsa o boyasını atacağımısöyledim ve tüm çığlıklarına rağmen (içim acıyarak tabii) attım. Bu mu etkili oldu bilemiyorum ama duvar çizmekten vazgeçtik. Ancak son yaşadığımız olay beni gerçektten çok hem çok şaşırttı hem de korkuttu. Oğlum tuvalet konusunda çok titizdir. Tüm temizliklerini yapmadan asla tuvaletten çıkmaz ve bezimizi bırakalı çok oldu. Son dönemde bir iki kez altına az miktarda kaka yapmış. Bunu normal karşıladık ve asla üzerine gitmedik. Ancak dün akşam odasına girdiğimde gördüğüm manzara karşısında nasıl bir tepki vereceğimi bilemedim ve hiç bir şey olmamış gibi davranmakta buldum çareyi. Kakasını yine yapmış ve yatağına, battaniyesine, yastığına, terliğine vs.. parmağıyla bulaştırmış. Gerçekten bu beni çok şaşırttı çünkü bu konuda ciddi tiksintisi olan bir çocuk.
  Ne olur bir akıl verin. Ben ne yapmalıyım, nasıl yaklaşmalıyım. İlgi konusunda elimizden geldiğince ilgileniyoruz. Özellikle babası evde olduğu tüm vaktini ona ayırıyor. Tabii ben ev işleriyle de ilgilenmek zorunda olduğum için babasıkadar vakit ayıramıyorum. Acaba bunun eksikliğini mi yaşıyor.
  Babasıyla da bazı konularda fikir ayrılıklarımız oluyor, babası da aynı derecede inatlaşıyor onunla. Bu şekilde ağlayarak isteklerini yaptırmayı öğrenmemesini sağlamaya çalışıyor. Fakat bu durum oğlumu daha da körüklüyor. İnatlaşmayı daha da öğreniyor gibime geliyor. Ne yapmalıyız, nasıl davranmalıyız bilemiyorum. Ne olur bir yol gösterin. Sanırım biraz uzattım, sabırla okuduğunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

  Uzm. Psk. Ela Kök Cevapladı:

  Merhaba, paylaştığınız tüm bu sorunlar sizi ve eşinizi oldukça endişelendirmiş olmalı fakat bunların hepsinin bir kaç cümleyle çözmek elbet zor olacaktır. Olumsuz davranışlarını değiştirme ile ilgili stratejilerinizin çocuğunuza faydalı olduğunu düşünüyorum.Ağlama ve öfke nöbetleri onun sizlere hakim olma çabalarıdır. Sorununun ciddiyetini size anlatmanın yolu olduğunu öğrenmiş olmalı. Bu sebeple bu ataklarının olduğu zamanlarda onla ilgilenmeye mola vermenizi öneriyorum. Onu susmaya ikna etmeye ya da istediğini yapmaya çalışmayın. Öfkesinin geçene kadar siz başka şey ile ilgilenin. Belki zaman içinde sizin dikkatinizi çekmek için öfkesinin şiddetini arttıracaktır fakat zamanla bu davranışlarının söneceğini düşünüyorum. Bunun dışında son yaşadığınız olayla ilgili de bir uzmandan hızlıca yardım almanız gerektiği kanaatindeyim.
  Kolaylıklar dilerim.
  Psikolog Ela KÖK