inatçı

  merhaba
  3 yaşında bir kızım var ve çok inatçı her dediğini yapmamızı istiyor.istediği bir şeyi hemen olsun istiyor hayır yada olmaz dememiz onu ikna etmiyor.istediği bir şeye hayır dediğimizde ağlamaya başlıyor bende onunla ilgilenmiyorum ama susmak bilmiyor 1 saat bırakıyoruz okadar süre ağlıyor.ne yapmamız nasıl davranmamız gerekiyor .

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Hayır dediğinizde mutlaka hayırda kalmalısınız. Ağladı, kızdı, üzüldü ... diye evet derseniz kızınıza tutarsızlığı ve ağlamakla her şeyin elde edilebileceğini öğretirsiniz.
  Ne yapabilirsiniz?
  1. Hayır dediğiniz zaman eğilip göz göze gelin, sakin ve kararlı şekilde neden hayır dediğinizi açıklayın. Sadece bir kez. Sonra ortamı terk edin: Hızla bir başka odaya geçin, kesinlikle aynı ortamda kalmayın.
  2. Evde sadece ikiniz değil de çok kişi iseniz, kızınızı odasına götürün. Sustuğu zaman çıkaracağınızı söyleyin: Düşünme molası.
  3. Tüm bunları yapamıyorum, ağlamasına dayanamıyorum derseniz: Dikkatini dağıtın, ancak hemen yapın, geri dönüp yapmayın.
  4. Siz hayır dediğinizde evde evet demeye meyilli başka bir yetişkin varsa, o kişi ortamı derhal terk etmelidir.
  5. Üç yaşından sonra ev yetmiyor olabilir. kısa süreli ana okuluna başlayabilirsiniz, alışınca yarım güne çıkabilirsiniz.
  6. Ana okulu imkanınız yok ise çokça dışarı çıkarın. Evde sıkılıyor olabilir.
  Sevgiler, Emine Eraslan