Kilo alımı, alerji hk.

  Seda Altınöz Sordu:

  Hocam merhaba ,
  Kızım 25 mart doğumlu. Doğum kilosu 3.120 gr. Sarılık oldu 2640 gr düştü. Biberonla anne sütü verdik 1 haftada- 11 nisan 2016 da- 3315 gr oldu. 25 haziranda dr. Umuz 5270 gr tarttı. Muayene etti iyi dedi. Çok şükür bebeğim huzursuz değil. Bugün sağlık ocağı kontrolü vardı 5425 geldi. 25 haziran dà 5270 bugün 5425 geldi tartı bukadar farkeder mi hangi tartıyı baz almalıyım. İçim rahat değil kilo alımı sizce nasıl?
  İkinci sorum ise ; benim ev tozu alerjim var ve araştırdım bu genetikmiş aşı yapılabilirmiş ben bu ev tozu alerji aşısını ne zaman yaptırabilirim.
  Üçüncü sorum; Bebeğim ellerini resmen kemiriyor. Başkalarının bebeğimi bu yüzden sevmesini istemiyorum çünkü ellerini elliyorlar. Bebeğim 4 aylık olmasına 1 varken eşimin kardeşinin düğününe gideceğiz mecburen ve orada herkes yine eleyerek elini çok korkuyorum nasıl önlem alabilirim?

  Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu Cevapladı:

  Merhaba,
  Teraziler arasındaki fark her zaman kafa karıştırıcı olmuştur; o sıradaki kaka ve çiş durumu bile bir kaç on gram fark ettirir. Tek bir merkezin takibini değerlendirin derim
  İkincisi: Siz bebek için mi ev tozu alerjisi aşısı olmasını planladınız? Kendiniz mi aşı olmak istediniz? Bebekte ev tozu alerjisi belirtileri var mı? Hoş, olsa bile bu ayda aşı olamaz ki!!! Alerji aşıları 5 yaşın altına yapılamaz; 
  Bizim toplumumuzda bebeği ellemek ve sevmek, bir gelenektir;  el hijyenine dikkat edilmemesi de enfeksiyon riskini arttırır... O ortama girecekse eğer, alabileceğiniz bir önlem yok. 

  Saygılar