nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum

  E. POLAT Sordu:

  merhabalar doktor hanım. benim 7 yaşında 1. sınıfa bu sene başlamış olan bir kızım var. okul öncesi bu konuda çok büyük sıkıntı yaşamıyorduk ama bu sıralar kızımda güvensizlik görüyoruz hiçbir şeyi başarabileceğine inanmıyor sürekli ben yapamam tembelim zaten diyor öyle olmadığını anlatmaya çalışıyoruz ama çok faydası olmuyor. sürekli ağlıyor ve aşırı derecede kırılgan ama sanırım bu yaradılışından kaynaklanıyor her şeye hemen kırılıyor en ufak bir başarısızlıkta kendini suçluyor ve bunu çok sık yapmaya başladı. nasıl davranacağımızı nasıl yönlendireceğimizi ne yapıcağımızı şaşırmış durumdayız.. şimdiden çok teşekkürler

  Uzm. Psk. Ela Kök Cevapladı:

  Merhaba,
  Kızınızın ,çok küçük başarılarını bile takdir etmeye ve desteklemeye çalışın.Başarısızlıkları olsa da onu sevmeye devam edeceğinin mesajını mutlaka verin. Çünkü çocuklar başarısızlıkları durumunda anne-babasının sevgisini ve onayını kaybetmekten endişe duyarlar. Olumlu yönlerini sık sık ona hatırlatın.
  Okula ,okuma-yazma eğitimine yeni başladığı için zorlanmış ve bu zorlanma karşısında yetersizlik hissetmiş olabilir. Ona zor gelen ödev ve görevleri biraz ertelemeye çalışın . Yapacağı bir ödevi ya da görevi kolaydan zora aşamalandırarak yaptırın  ,başarabildiği her adımda onu takdir etmeye çalışın.Tüm bunlar  için sınıf öğretmeni ve okulunuzun rehberlik servisinden öneriler alabilirsiniz. 
  Kolaylıklar dilerim.
  Psikolog Ela KÖK