oğlum uyumuyor

  Fatma Pınar Akın Sordu:

  merhaba hocam,
  21 aylık bir oğlum var, uzun süredir gece uykusuna 10:30 gibi yatıp sabah 06:00 ya kadar birkaç defa kalkardı, su veya devam sütü verip uyuturdum..ancak bir süredir gece 24:00 e kadar ayakta, uyumamak için direniyor, kendini yerlere atıyor, zar zor uyutuyoruz bu seferde 2 saat uyuduktan sonra kalkıyor, bir daha uyumak istemiyor..2-3 saat uyanık kalıyor, ışığı ve tv yi açmamızı istiyor , hiçbir isteğini yapmıyoruz, bu süre zarfında sürekli ağlıyor.. çalışan insanlarız , uykusuzluktan artık sinirlerim bozuluyor..ne yapabiliriz? çok üzülüyorum bu duruma, inanırmısınız akşam oldumu strese giriyorum yine uykuya direnecek ne yapacağım diye.. ( bizimle aynı odada ve ayrı yatakta yatıyor, yanımıza hiç almadık, alsakta zaten gelmez, kendi yalnız yatmayı seviyor ) yardımlarınızı bekliyorum.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

   
   öncelikle bu soğuk kış aylarında oğlunuz evde kapalı kaldıysa sıkılmış ve bunalmış olabilir. havalar ısınmaya başlıyor dış ortamı çok kullanın enerjisini harcasın. gün içinde açık alanda uzun yürüyüşler yapın.
   gece uyumadan 1 saat önce enerjisini harcıycak oyunlar oynayın. yakalamaca, gıdıklamaca, futbol v.s. sizde çalışan bir annesiniz oğlunuzla eve geldiğinizde siz yarım saat babası da yarım saat zaman ayırın ona.
   siz yatarken oğlunuzuda yatırın öncesinde zorlamayın. birlikte odaya geçip yatın. ev sessiz olsun. odada loş bir ışık yakın. teyipten hafif müzik açmanız uykuya geçişini kolaylaştırır.  uyumadan önce kısa bir hikaye okuyabilirsiniz (10 dk ) sonra kitabı kapatın sizde yatın ve oğlunuzun elini tutup gözlerinizi kapatın.
   gece uyandığında odadan çıkmamaya çalışıp ihtiyacı varsa ihtiyaçlarını giderin ve tekrar elini tutup yatın gözlerinizi kapatın.  odadan çıkmayın, kucağınıza almayın uykusunu dağıtmayın