okul

  Ender Kaplan Sordu:

  Hocam size kahramanmaraştan yazıyorum altı yaşında bir oğlum var altı aylıkken başka odada yatmaya başladı ama uyuyana kadar ve her uyandığında hemen yanında olmaya çalıştım.2-2,5 yaşındayken yanımıza gelmeye başladı artık konuşabiliyordu ve odasında korkutucular olduğunu söyleyerek orada yatmak istemediğini söylüyordu.Çoğu zaman engellemedik yanımızda yatmasına izin verdik.doğruyu söylemek gerekirse babası bu konuda benden daha yumuşaktı.Ben kendi yatağında yatmaya alışması gerektiğini düşünüyor bunu da oğlumuza belli ediyordum.Oda hep babasına sarılıp yattı.Ve onun kulağını tutarak uyudu.Beş yaşına kadar böyle uyuduk.Bu sene kendi yatağında ama hala babasının kendisiyle yatmasını istiyor ve hala onun kulağını tutuyor.hocam bunu bu kadar anlatmamın sebebi bizim oğlumuz okula gitmek istemiyor.Geçen sene de aynısını yaptı.İlk zaman çok güzel başlıyor hiç sorunsuz,okulu arkadaşlarını öğretmenini çok seviyor sevinçle gidip geliyor.Ne zamanki hastalanıp birsüre gitmeye ara verse orada kopuyor.Geçen sene tamam dedik hiç zorlamadık aldık okuldan ama bu sene yine aynı şey.Hastalandı iki hafta gitmedi,iyileşti hadi oğlum okula,yok ben gitmeyeceğim.Bu sefer zorladık gitmelisin diye on gün oldu hergün okula bırakırken ağlıyor.Neden olabilir diye araştırıyoruz.Tek söylediği orada siz olmuyorsunuz.Sizden ayrı kalmak istemiyorum.Bu aşamada değerli hocam ne yapmalıyız.Zorlamamalı okuldan almalımıyız.Yoksa ne olursa olsun alışmalı gitmelimi demeliyiz.Çünkü seneye de ilkokula başlayacak yine aynı şeyleri yaşarmıyız.Eşimde Öğretmen bu durumdan ötürü seneye oğlumun başlayacağı okula tayinini almayı da düşünüyor bu sizce doğru olurmu.Lütfen bize yardımcı olurmusunuz.hocam lütfen acil cevap.Zor durumdayız nasıl davranacağımızı bilmiyoruz.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:


    -Okula mutlaka gitmeli. Düzenli gitmeli. Oğlunuz istemiyor diye gitmeme şansı olamaz. Burada sorun sizde ona soruyorsunuz, zaten istemiyor, tam onun istediğini yapıyorsunuz. 
    -Kararlı ve tutarlı olun bu konuda onunla konuşmayın, ona fikrini sormayın.
    -Lütfen onunla yatmayın. İlk uykuya geçişte annesi veya siz onunla yatıp sohbet edebilirsiniz. Masal okuyabilirsiniz... vs... Ama sonra yatağınıza geçmelisiniz. Gece korktum diye uyanırsa, yanına gidip o uyuyana kadar yanında kalabilirsiniz. 
    -Siz ona küçük muamelesi yapıyorsunuz, onu artık gözünüzde büyütün. 6 yaş çocuğu olmuş, 6 yaş gibi davranın. Kendi davranışlarınızı gözden geçirin.
    - Evede mutlaka evet-hayırlarınız olmalı. Lütfen kararlı olun. 
    -Dış ortam ve çocuklu ortamlara çıkarın. Evde sizinle ve ya büyüklerle kalmamalı. 
    
  Selamlar