sinir nöbeti

  Sibel Karaman Sordu:

  merhaba hocam 4 yaşında kız yğenim var 1 haftadır sürekli beni çöpe atın ben öleyim beni sevmiyosunuz benimle ilgilenmiosunuz midem bulanıyo diyor ve istediği bişey olunca ve yapılmayınca çığlık atıp saçlarını yoluyor ve tepiniyor ablam biraz benim kızımı kucağına alınca başlıyor bu tür şeyler yapmaya huyu çok değişti önceden de kıskançlık vardı ama bu kadar değildi artık çok fazla görüşmüyoruzda benim kızıma zarar veriyo ne yapılması gerekiyo

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:


   4 Yaş için öncelikle anaokuluna gidiyor mu? 3 yaşından sonra eğer mümkünse anaokulu öneriyoruz. ( yarım günlük yada günde 2_3 saatlik oyun grubu ) Nedeni ise ev yetmiyor. onun ihtiyacı olan yaşıtlarıyla birlikte olması.

  Şartlar uygun değil ve anaokulu olamıyora çok çocuklu ortam dış ortam ve insanlı ortam öneriyoruz...
  sizin şikayetinize gelince kış aylarımda daha çok hava şartları nedeniyle evin içinde kalıyor çocuklar. Evbde çok sıkılıyor ve butür şikaetler hızl başlıyor. Anne baba hergün birebir en az 45 dk kaliteli zaman geçirip oyun oynamalı. Her gün birebir oyun oynanıyorsa çocuk kaliteli zamanda ihtiyacı olan ilgiyi alıyor.
  Beni çöpe atın, ben öliyim gibi sözleri duymamazlıktan gelin. dikkatini dağıtın. Sakın onu ikna etmeye çalışmayın, açıklamalar yapmayın. Her verdiğiniz uzun cevaplar bu sürece yatırım olur. Saçını yolma gibi davranışlarda da görmemezlikten gelip, odadan çıkın.
                                                                                                                                   selamlar