Sinirlilik hali

  İlknur Doğutürk Sordu:

  Merhaba,
  19 aylık erkek bebegim var. Son 2 haftadır farklı davranışlar sergilemeye başladı. Eline aldığı zarar göreceğini bildiği herşeyi yere atıyor ve ardından çok şiddetli bir şekilde kendisini tokatliyor. Ses çıkararak kendisini yüzü kızaracak kadar sıkıyor.
  Ben çalışan bir anneyim , oğlumu anneme getirip bırakıyorum. Annemle iş yerim yakın olduğu icin öğlen aralarında gidip emziriyorum. Bir çok kişi ile iletişim halinde olduğu icin olabildiğince aynı şekilde davranmaya çalışıyoruz. Ağladığı zaman ben istediklerini yapmamaya çalışıyorum ancak babası her istediğini (kırılacak şey bile olsa) yapiyor-veriyor. Ağlayarak bir şeyler yaptırma gücünün elinde olduğunu farketti sanırım. Ancak benim için büyük sıkıntı olan kendine vurması. Bunu da yapmaması gereken bir şeyi yaptığında gerçekleştiriyor. Bi davranışının sebebi ne olabilir ve ben bu konuda nasıl bir yaklaşım sergilemeliyim? Lütfen bana bu konuda yardımıcı olurmusunuz.
  Teşekkürler
  Iyi günler

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Merhaba, 18ay çivarı anlama çok artar ve böylece "benim de isteklerim var" yani" ben de varım" farkındalığı başlar.her şeye itiraz edebilir veya kızabilir.yapabileceğiniz 3Önerim var.1).olay anında hızla dikkatini dağıtın.o odada dikkati dağılmaz,kucaklayıp başka odaya götürün.örneğin balkona çıkın,camdan bakın,vs vs.2).odada yere bırakıp odadan çıkın.ysni odada tek kalmalı. Siz büyüklerden biri odada kalırsa dediğini yaptıracak gösteriye başlıyorlar.sizin örneğinizde olduğu gibi kendine vurmak veya başını duvara vurmak şeklinde olabiliyor.3).kışın iç ortamlarda çok sıkılıyorlar, dış ortam ve kalabalık ortamlara çıkarın.bu aylarda beyne görsel ve işitsel girdi dediğimiz her şey dışarıda var .evde ise her şey aynı.örneğin kapı,perde,koltuk vs vs. Hiç değişiklik yok.dış ortamlar ve çocuklu ortamları tercih edin.