tortokolis

  Elif Elif Sordu:

  merhaba gönül hanım.benim kızımda sağ tortikolis var adı erva 7 aylıkken size getirmiştik birkere. il dışından gelmiştik.egzersizler hareketler göstermiştiniz.fakat çokta düzenli yapamadık kızım hareketlenmeye başladı diş çıkarmaya başladı ve germe hareketi yaptırtmıyor bize.en fazla günde 20 defa yaptırıyor.benim size sorum tortokolis oldugu çok incelendiğinde belli oluyor.şimdiye kadar kimse farketmedi.tortikolisi kalmış olsa bile ne gibi sorunlar doğurur.hafif belli belirsiz görsel eğrilik dışında bir problem çıkartırmı.birde egzersizlere geçmeme durumunda bir yaşını geçincede devam etmelimiyiz.aydınlatırsanız sevinirim.
  teşekkürler.
  iyi çalışmalar..

  Yrd. Doç. Dr. Gönül Acar Cevapladı:

  İyi Günler,
  Boynun ne kadar yana açıldığını çift taraflı olarak kontrol edin. Bunu başından yüzü karşıya bakacak şekilde omuz ve kulağı ayırma hareketi yaparak test edebilirsiniz. Sağ ve sol arasında kasın uzatılmasında fark olması egzersize devam etmeniz gerektiğini gösterir. Eğer erken şekilde germe egzersizlerini bırakırsanız alışkanlığa bağlı olarak başı yanda tutmaya devam ettiğinde boyun kaslarında kısalık gelişir.
   Kısalığın oluşması ileride tekrar sorun olarak size döner.Çocuklarda davranış değişikliği ve hastalıklar egzersizlere sekte vurabilir. Bu geçici bir durum olmalıdır. Size önerilen sayı ve süreye hızla yeniden çıkmanızı tavsiye ediyorum.
  Fizyoterapistiniz sizi taburcu etmeden egzersizlerinizi bırakmanız doğru olmaz. Sevgilerimle