tsh

  Emrah Adalı Sordu:

  dr. bey sizden ricam 11 günlük erkek bebeğimiz var ve bilirübin değeri 9 ama kendiliğinden geçer diyerek eve yolladılar.. bugun tekrar geldik ve kan verdik bu sefer değer 12 ve yine geçer diyerek eve yolladılar. fakat tsh değerinin yüksek olduğunu ( 16,25 ) ve endokrın bölümüne sabah gelmemiz gerektiğini söylediler.. aynı hastaneye tekrar götürmek istemiyorum tsh değerinin bu değerde olması yakın zaman da çocugumuz için ne gibi bir sorun çıkarır.. ilgileriniz için teşekkür ederiz.

  Uzm. Dr. Murat Palabıyık Cevapladı:

  Ülkemizde tüm bebeklere yapılan metabolik tarama testlerinden birisi de hipotiroidi (tiroid bezinin yavaş çalışması) taramasıdır. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde ileri yıllarda ciddi zeka problemlerine yol açar. Tarama testi olarak bebeğin topuğundan alınan kanda TSH hormonu düzeyi ölçülür. Tiroid bezi ne kadar çok çalışıyorsa TSH düzeyi o kadar düşük bulunur. 

  Sizin bebeğinizin TSH değeri biraz yüksek bulunduğu için tiroid bezinin çalışmasının biraz az olduğu düşünülebilir. Ancak tek bir teste göre karar vermek yerine tiroid ile ilgili testleri daha ayrıntılı olarak yapmak daha iyi bir yöntem. Bunu da en iyi çocuk endokrinologları planlar. Endişe etmenize gerek yok. Tedavi gayet kolay ve ucuzdur. En önemli nokta geç kalmamak. Test sonuçları sizin gibi sonuçlanan bir çok bebeğin ikinci kez yapılan testleri normale dönmüş oluyor ve aileler çok rahatlıyorlar.

  Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.