tuvalet alışkanlığı

  merhaba.20 aylık oğlum var emine hanım ve tuvalet alışkanlığı kazanmasını istiyorum. hazır olduğunu düşünüyorum. geceleri altı kuru kalkıyordu. çişini kakasını yaptığını farkedip çiş kaka yaptım diyordu. bezimizi çıkarıp başladık 1 haftanın sonuna doğru tamam oldu dedim arada kaçırmalar olsa bile söylüyordu gidip yapıyorduk.sonra tekrar başa döndük söylüyor gitmek istemiyor. bazen hiç söylemiyor ne yapacağımı şaşırdım nerede yanlış yaptım bilmiyorum.lütfen yardım edin. birde gece nasıl bit yol izlemem gerekiyor. uyandırıp götürecekmiyim tuvalete. cevabını bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Siz kararlı olmalısınız. Oğlunuz söylemiyor tekrar altına yapıyor diye endişelenmeyin. Bu normal bir davranış.
  Altına yaptığında görmemiş gibi altını değiştirin. Niye yaptın? Neden söylemedin? gibi konuşmalar yok. Ama doğru yere yaparsa çok konuşun aferin deyin, öpün, alkışlayın...
  Söyleyip, gitmek istemezse çok zorlamayın, üstüne gitmeyin. Altına yapıyor diye, bez bağlamayın. Bezi bağlarsanız tutarsızlık oluyor, öğrenme çok uzun süre alıyor. Gezmeye alışverişe gitme, arabaya binme gibi bahanelerle hiç bez bağlamayın. Sadece bol yedek kıyafet yanınızda taşıyın.
  Tuvalet eğitiminde öğrenme süresi yoktur. Her çocuktan çocuğa değişir. Gündüz bittikten sonra geceye geçebilirsiniz. Hem gündüz hem gece aynı anda olmayabilir. Ama siz istiyorsanız eğer geceleri uyandırmanız gerekebilir.
  Selamlar