UYKU SORUNU

  Serap Kızılağaç Sordu:

  hocam merhaba,2010 kasım doğumlu bir kızım var doğduğundan beri yeme içme ve uyku problemi yaşıyoruz.doğduğudundan beri sallanarak uykuya geçiyor halen bizim odamızda beşiğinde yatıyor,gece uyanıncada bizim yatağımızda yanımızda yatıyor bu durum benide eşimide iyice yıprattı.artık kendi odasında deliksiz bi gece uykusu uyumasını istiyoruz.4-5 kere uyanıyor gece çogu zman sallamamı istiyor huysuzluk yapıyor,öğlen uykusundada 2 saate yakın uykusunda 3 kere uyanır sallayıp tekrar uyutuyoruz.beşiğinde sallamasak ayağımızda sallıyoruz.uykularını nasıl düzene sokabilirim lütfen uygulayabilcem bir yol gösterin

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

                               2 y 4 aylık
  -Öncelikle sizinle aynı odada yatmamalı.Kızınız kendi odasında yatmalı.Sallanarak uyuma sonraki iş olmalı.Yapmanız gerekenleri sıraya koymalısınız.Siz anne baba olarak buna hazır olmalısınız eğer hazır değilseniz her seferinde ağlıyor diye eski düzene geçiliyor.Kararlı olduğunuz anda başlayın.Kendi odasında yatmalı, alışana kadar onunla onun odasında olmalısınız ama her seferinde uyuyunca kendi odama geçicem, uyandığın an seslen gelicem demelisiniz.
  -Gündüz dış ortamı çok kullanın.Açık alanda uzun mesafe yürüyüşler yapın.Fiziksel aktivite olarak enerjisini harcamalı evde kaldığında enerji daha da katlanıyor.
     - Dış ortamda uzun mesafe yürüyüşler enerjisini kullandığı için uykuya geçiş ve uyku kalitesi daha iyi olur.
  -Günlük hayatında koruyucu olmayın yapabildiği her şeyi onun yapması için müsade edin.Siz hep arka planda kalın, bırakın kendi uğraşsın, biraz canı sansın , biraz aç kalsın ... vs...
  -Son önerimde siz anne baba olarak kendinize bir soru sorun. Sizde ona bağlı olabilirsiniz.Ağlamasını bahane edip sizde onunla beraber yatmaktan mutlu olabilirsiniz.Bunun cevabını hemen vermeyin.Eşinizle karşılıklı konuşun ve kendinize bir süre verin.
                                                                  Selamlar
                                                            Emine ERASLAN