Yardım

  Kaan Çevik Sordu:

  Hocam 13 yaşındayım malum seneye Teog sınavı var.Kendimi meslek sahibi olamamış gibi hayal ediyorum.Ve bunu engelleyemiyorum.Okul değiştirmem nedeniyle notlarım biraz düştü.Bu korkumu nasıl yenicem?Ayrıca boyum kısa ve yaşıtlarımdan çok utanıyorum.Okula gidesim gelmiyor.Ne yapabilirim?
  Teşekkürler

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhaba,

  Bana yazdığın için çok teşekkür ederim. Sana yardımcı olabilirsem çok memnun olurum.

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, her değişim zordur, ve beraberinde güzel şeyler kadar, olumsuz şeyler de getirir. Benim anladığım kadarı ile sen birkaç değişimi bir arada yaşıyorsun. Hem okul değiştirmişsin, hem de yaşın itibariyle artık bir kabuk değişimine de hazırlanıyorsun. Dolayısı ile hissettiğin tüm olumsuzluklar, korkular çok normal. Bu değişimler belki de biraz kendine olan güvenini de zedelemiş olabilir.

  Öncelikle okul değişiminden başlayalım... Ne zaman geçtin yeni okuluna ? Bu dönemin başında mı ? Eğer bu dönemin başında geçtiysen, okulda daha çok yenisin ama zamanla alışırsın. Senin için herşey yeni ve farklı. Hocalar, arkadaşlar, okulun düzeni, v.s. Bu farklılık içinde notlarının düşmesi çok normal. Ayrıca, belki daha zor bir okula geçmiş olabilirsin. Ama anladığım kadarı ile sen çalışkan, hırslı ve başarılı bir öğrencisin, o yüzden düşen notlar seni üzüyor. Demek derslerini ciddiye alıyorsun. Ne kadar güzel ! 

  Bu durumda, gidip notu düşen derslerinin hocaları ile konuşabilirsin. Belki not yükseltmen için sana birkaç öneri sunabilirler. Daha verimli ve etkili çalışman konusunda seni yönlendirebilirler. Eğer arkadaşların ile iletişimin iyiyse, sınıfın en başarılısı olan arkadaşlarından da destek isteyebilirsin. Ama, ben inanıyorum ki, derslerini böyle ciddiye alan biri, zamanla notlarını eski seviyesine tekrar getirir. 

  Yani uzun lafın kısası, DEĞİŞİM ZORDUR, HAYATI TEKRAR DÜZENE KOYMAK ZAMAN ALIR. YARDIM İSTEMEKTEN ÇEKİNME !!!

  Gelelim boyun kısa olduğu için arkadaşlarından utanmana... Öncelikle şunu bilmelisin ki, her insanın gelişimi farklı seyreder. Bazısı hemen hızla gelişir, sonra durur. Bazısı sonradan atak yapar ve yaşıtları ile arasındaki farkı kapatabilir. Daha 13 yaşındasın ve senin önünde uzun bir yol var. Ama sen kendi gelişimine kendin destek verebilirsin. Mesela, boyunu uzatabilecek bir spor ile uğraşmaya başlayabilirsin.

  Senin yaşın hep kendini çirkin, başkalarını daha güzel bulma dönemi ama aynanın karşısına geç ve kendi güzel özelliklerini keşfetmeye çalış. Ve bu özelliklerin sana getirebileceği avantajları düşün. Örneğin, belki genel olarak minyon bir yapın vardır. Bu da ileride hiç yaşını göstermeyeceğin anlamına gelebilir. 

  Yine biliyorum, senin yaşın olarak dış görünüş çok çok önemli ama kendi kendine düşün ve güzel huylarını keşfet. Belki çok sevecen, arkadaş canlısı, güvenilir birisin. 

  Yani uzun lafın kısası, KENDİNİ İYİ TANI VE ÇOK SEV !!!

  Şimdi bir de TEOG'dan bahsedelim. Teog sınavı, bir lise geçiş sınavı, sana mesleğini kazandıracak veya kaybettirecek bir sınav değil. Sadece belki, daha iyi eğitim almanı sağlayacak bir okula devam etmene imkan tanıyacak. Bugün üniversite mezunlarının %70'i eğitim aldıkları meslekten farklı bir iş yapıyorlar, biliyor musun ? Bu oran Almanya gibi daha gelişmiş bir ülkede bile böyle. Dolayısı ile Teog ile geleceğini bir tutma. Teog, hayatın boyunca karşına çıkabilecek fırsatlardan bir tanesi. Tabii ki, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendir ama önündeki tek imkan olarak görme. İnan bana, ben bu tip sınavlarda başarılı olmuş ama hayatın genelinde başarısız olmuş çok insan tanıyorum. Veya, bu tip sınavlarda başarısız olup da hayatta başarılı olmuş insanlar da tanıyorum.

  Gelecekteki mesleğini düşünmek için daha biraz erken ama istiyorsan yavaş yavaş yapmaktan keyif aldığın işleri, kendini başarılı hissettiğin durumları veya daha başarılı olduğun dersleri düşünerek başlayabilirsin. Gelecekte kendini nasıl bir iş yaparken, nasıl bir ortamda görmek istiyorsun? Çeşitli meslekleri, iş alanlarını araştır, gözlemle. Bunları ufak ufak notlar halinde bir deftere yaz. Yavaş yavaş birşeyler şekillenmeye başlayacaktır.

  Hedefini yakınlaştır, gelecekteki mesleğini değil, eğitim almaktan keyif alacağın okulları düşün. Liseyi hangi okullarda okumak istersin ? Git okulu gez, kendini o okullarda hayal et. Okulların resimlerini çek, arada tekrar tekrar bakarsın. Teog sınavına o okulların hayali ile hazırlan.

  Yani uzun lafın kısası, KORKMA VE KENDİNE GÜVEN !!!

  Ne zaman ihtiyacın olursa, bana yazabilirsin.

  Sevgiler,

  Jülide SUNER