yemek yememe uyku problemi tuvalet egitimi

  Pelin D. Sordu:

  merhaba hocam 2 yaşında kızım var et balık beyaz et sebze türü bişey yemiyor. bu sorunu bir türlü atlamadık. nasıl alıştırabilirm? 2.incisi gece uyku düzensiz kızımın. geceleri 4-5 defa kalkıyor. kendi yatagını ayırmak istedim uyku düzeni düzelmedigin kendi yatagına uyutamıyorum. nasıl düzene koyabilirim? 3.üncüsü tuvaletini söylüyor ama tuvaletde yapmıyor. tuvalet egitimini nasıl öğretebilirim? nasıl yabailirim hocam? şimdiden teşekkürler

  Uzm. Psk. Nilcan Kuleli Sertgil Cevapladı:

  Merhaba,
  Yaşadığınız sıkıntılar bu yaş döneminde sıklıkla karşılaştığımız sorunlardır. Temel düzenleme becerilerinde (beslenme, uyku, tuvalet) görülen bu zorluklar bu dönemde çözülmediği takdirde ileriki yaşlarda halletmek daha da zor olabiliyor. Yemek alışkanlığı en temel alışkanlıklardan biridir. Bebeğinizin sizinle beraber sofrada oturarak yemesi, sizlerin yediklerini görmesi ve farklı yiyeceklerin kokusuna, görüntüsüne alışması ilk adım olmalıdır. Sizlerin farklı yiyecekleri severek yediğinizi görmesi önemlidir.   Alıştırmak istediğiniz yiyecekleri bıkıp usanmadan menüye dahil etmeniz yemese bile sofrada bulunmasına dikkat etmeniz gereklidir. Tercih etmediği yiyecekleri farklı formatlarda, soslar, yoğurt, erimiş peynir parmak yiyecek (kendi eli ile yiyebileceği) gibi değişik şekillerde sunabilir, farklı yiyeceklerin içinde sunabilirsiniz. Burada anahtar yaklaşım vazgeçmemek ve bebeğinizin bu yiyecekleri denemesi için fırsatlar yaratmanızdır. Israrcı ve zorlayıcı olmak tam ters etki yaratacaktır. Bu tutum genel yemek yeme davranışını bozabilir. Bebeğinize baskın tadlar (tatlı, aşırı baharatlı vb) çok veriyor iseniz sebze, haşlama et gibi yiyecekler lezzetsiz gelecektir. 
  Uyku alışkanlığının gelişmesi için şimdiden kendi yatağına ve odasına alıştırmaya başlamanız faydalıdır. Sizlerin yanında yatarak bu alışkanlığı geliştirmesi mümkün değildir. Tam tersine sık uyanma, uyandığında sizlerle vakit geçirmek istediği için tekrar uykuya dalmak istememe vb davranışlar anne/baba ile uyuyan bebeklerde daha sık görülür. Uyku ve beslenme  alışkanlıklarını geliştirme ile ilgili yazıma gelisimdestek.com adresinden ulaşabilirsiniz.
  Tuvalet alışkanlığı 2 yaş civarında başlandığında  yakın takip gerekir. 2 saatilk aralar ile tuvalete götürmeniz ve tuvaletini yaptığı zamanlarda övmeniz ve memnuniyetinizi belirtmeniz, kazalarını ise sakin kalarak göz ardı etmeniz önemllidir. Bu yaş döneminde kendisinin hatırlayıp tuvalete gitmesi gerçekci olmayabilir.yakın takip ederek kazaları azaltmaya çalışabilirsiniz, 6 ay içerisinde bu becerisinin gelişmesini bekleriz.
  Kolaylıklar dilerim.