alerji- inek sütü alerjisimiyiz ? :(

  Nuray Karaefe Aras Sordu:

  merhaba dr bey.. bebeğim 4 aylık. yaklaşık 1-1.5 aydır kaka sıkıntımız var . bbeğim kaka yapmıyor du . önce ilk bes hiç yapmadı anne sutu alan bebeklerde normal oldugu soylendi 5.gun glıserın kansuk verdik .onun sayesınde azıcık bir kaka yaptı hemen akabininde uzerine 9 gun ekledi . 9gun boyunca hiç yapmadı .. yalnız su var bebegımde kabızlık yok keçi pisliği gibi top top yapma fln ya da yapamadığı için ağlama bunlar yoktu.9 gun yapmayınca gece hiç uyumuyordu sabaha kadar oturuyoduk bu yuzden goturdum aslında dr a. dr şikayetlerimi soyledim kabızlık yok ama kaka da yok ve gece uyumuyoruz gunduz uyuyoruz dedim .. dr sut urunlerini kesmemi soyledi . kaymak tuketiodum once onu kes dedi sonra kızımın makatına baktı 4 tane yarık makatta caprazlama yırtık oluşmuş dedi butun sut urunlerini kestirdi . duphalac şrp gunde 3defa cay kaşığı – fito ve anestol krem makata surduk 10 gun sonraya kontrol verdi .. duphalac 1 hafta sonra alerji yaptı kızımza dokuntu kızarık fln vucutta . kestik ilacı . makat ta tek bir yerde kalmış yarık .. gunde 1 kere kakasını yapıo ama yinede cok fazla degıl ..daha oncekı gunde ıkı kere uc kere yapmasıyla kıyasladığım için bana kakası az geliyor . Şimdi dr emin degil tam olarak inek sutu alerjisinden ama % 90 bence alerjisi var dedi bi kaç sonra detaylı goruşelim kakayı takip et dedi ..
  şimdi kuzucugumda
  – yanak bölgesinde kızarıklık pullanma gibi alerji gibi deri dokuntuleri
  – yaklaşık bir bucuk aydır burun tıkanıklığı surekli serum fızyolojıkle acıyorum
  – ve ara ara boğazında bişey varmış gibi oksurmeler
  ve kaka sıkıntımız ..
  sizce biz inek sutu alerjisimiyiz .. yoksa bebegim tam beslenemiyor da ondan kaka sıkıntımız mı var ? cunku beslenmeme cok dıkkat ettıgımı sanmıyorum . kahvaltılık yiyen cok fazla yemek yemeyen beslenmeye dıkkat etmeyen bırıyım . sadece hafta da 2-3 kez kırmızı et tavuk tuketıyorum meyve arasıra yemeye calışıyorum . sıkıntı benim beslenmem mi yoksa cocugumda alerji gercekten var mı emin olmak istiyorum lüütfen bana yardımcı olun .. cvbınızı merakla bekliyorumm

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  iNEK  SÜTÜ  ALERJİSİ  olunca kaka  yapamama  pek  olmaz.  Maktta  çatlak  var  ve  o  iyileşmiyorsa  ondan  olabilir.  bir  çocuk  cerrahi  uzmanına  götürün.  Bir  de  alerji  için  yine  de  inek  sütü  spesifik  Ig E testi  yaptırabilirsiniz. Geçmiş  olsun.