Laringomalazi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Laringomalazi Nedir, Belirtileri Nelerdir
Laringomalazi Nedir, Belirtileri Nelerdir

Laringomalazi belirtileri, laringomalazi ne zaman görülür? konularıyla ilgili bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Laringomalazi çocuklarda hırıltının en sık nedeni

Larinks, yani gırtlak aslında çeşitli kıkırdak, bağ dokusu, kaslar… bunlardan oluşan bir yapıdır. Laringomalazi de özellikle gırtlak bölgesinin bazı destek dokularının gelişme geriliğini ifade eder. Bu durum çocuklarda hırıltının en sık nedenidir ve yine çocuklarda görülen gırtlakla ilgili anomalilerin en sık nedenidir.

Bazı durumlar Laringomalazi’de duyduğumuz hırıltıyı arttırıyor

Laringomalazi tabii aileler için çok huzursuzluk verici bir durum. Özellikle 2. ayda ortaya çıkıyor ve 6. ayda daha fazla şiddetleniyor. Bu dönemde çocuğun solunum kasları kuvvetlendiği için daha şiddetli nefes alışveriş yapıyor. Bu nedenle gırtlak bölgesindeki kıkırdaksı yapıların titreşimi de tabii daha fazla oluyor. Aynı şekilde titreşimi arttıran, solunumu sıkıntıya sokan Nezle, Grip durumları ya da fazla beslenmesi ya da yine aynı şekilde ağlaması durumu şiddetlendiriyor. Çocuk sırtüstü pozisyonda yatarken özellikle tabii yumuşak dokuların sarkması daha fazla olduğu için hırıltı şiddetleniyor. Bununla birlikte Reflü de Laringomalazi’de sık görülüyor. Reflü mide asidinin boğaz bölgesine gelmesidir. Tabii gırtlak bölgesinin yapıları tam iyi oluşmamış olduğu için bu çocuklar Reflü’den de muzdariptirler ve Reflü de bu durumun şiddetlenmesine yol açabilir. Bazen boğaza kaçmalar ya da gıdaların takılmaları beraberinde görülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here