bebegim

  Zühre Ertuş Sordu:

  Merhaba hocam benim 5aylik bir kizim var calisiyorum ve iznim bitti ise donmek zorundayim ama onu birakip gidecegim diye cok uzuluyorum .sanki onu terkedip gidecem hissi var sucluluk duygusuna kapiliyorum uykularim kaciyor birde bakiciya birakip gidecem korkusu var acaba diye baslayan ve bitmeten bir suru soru var aklimda ne yapabilirim yada nasil davranabilirim bu sucluluk duygusundan kurtarin beni

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Sevgili Danışanım,

  Öncelikle sizi hala taze olan " yeni annelik "iniz için tebrik ederim. Tatlı bebeğinizi, sağlıkla, mutlulukla, keyifle büyütmenizi dilerim.

  İçinde bulunduğunuz duygu durumunu tahmin edebiliyorum. Ben de ilk bebeğimi bakıcısına teslim edip işe gittiğim ilk gün, hüngür hüngür ağlamıştım. Ancak, daha sonra bebeğimimin yine de mutlu olduğunu ve iyi bakıldığını görünce rahatlamıştım.

  Tabii ki zor bir karar ve zor bir durum. O küçücük tatlı varlığı arkada bırakıp işe gitmek ama şunu unutmayın ki, sizin çalışmanızın da çocuğunuza olumlu katkıları olabilir. Ayrıca, çalıştığınız halde çocuğunuza ihtiyaç duyduğu sevgi, ilgi ve alakayı verebilir, onunla güçlü bir iletişim kurabilirsiniz. Şöyle ki,

  * Eve geldiğinizde işi arkada bırakın. Stresinizi, iş ile ilgili sorunlarınızı eve taşımayın. Ayrıca, eve fiilen de iş getirmemeye çalışın. Ev, bebeğinize ve ailenize zaman ayırdığınız yerdir. 

  * Uzmanlar ne diyor ? Çocuğunuzla çok zaman değil, kaliteli zaman geçirin diyor. Eğer gerçekten isterseniz, işten döndükten sonra çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Hiçbir şey yapamazsanız bile yemek yedirirken birlikte şarkılar söyleyip, kitap okuyabilir veya uykuya yatarken birlikte keyifli anlar yaşayabilirsiniz. 

  * İzin günlerinizde çocuğunuzun temel ihtiyaçlarını siz karşılamaya çalışabilirsiniz. İzin günlerinizde önceliği bebeğinize verebilir, onunla daha çok zaman geçirebilirsiniz.

  * Eşinizden destek isteyin. Onun da bebeğiniz ile ilgilenmesini sağlayın. Bebeğinizin sadece size değil, babasına da ihtiyacı var. Sizin olamadığınız durumlarda, eşiniz bebeğinizin yanında olsun.

  * Neden çalıştığınızı veya çalışmak zorunda olduğunuzu bir kez daha gözden geçirin. Çalışmak zorundaysanız zaten belki de seçme şansınız yok. Ya da bir kariyer hedefiniz vardır. Eğer hedefinizden vazgeçerseniz siz de mutsuz olabilir ve bu mutsuzluğu bebeğinize yansıtabilirsiniz. Ayrıca, sizin hedefinize sadık olmanız, ileride çocuğunuz için önemli bir rol model de oluşturabilir.

  * Aktif çalışma hayatında olmaktan dolayı kendinize bakmak ve zaman ayırmak durumundasınız. Bu hem size iyi gelecek, hem de yine ileride çocuğunuz için güzel bir model oluşturacaktır.

  * Bakıcı seçiminizi iyi yaptıysanız, gözünüz arkada kalmasın. Bakıcınıza güven verir, sevgi ve saygı gösterirseniz, o da, bebeğinizi sever ve benimser. Tabii, arada denetleme mekanizmasını çalıştırmakta fayda var.

  Umarım içinizi biraz olsun rahatlatabilmişimdir. Başka sorularınız olursa lütfen tekrar çekinmeden bana yazın.

  Saygı ve selamlarımla,

  Jülide SUNER