Bu Yıl Değişmeyelim

Bu Yıl Değişmeyelim
Bu Yıl Değişmeyelim

Merhaba,

” Bu Yıl Değişmeyelim ” bir Yeni Yıl yazısı. Geç kaldın diyeceksiniz, ama bence tam da zamanı. Yılbaşı’ndan önce gelen yazılar okundu, beğenildi ama geçen yılda kaldı. Tekrar okunmak için posta kutusunda saklansa bile taa gerilere düştü. Yılbaşı’ndan hemen sonra gelen yazılar ise Yılbaşı Gecesi sonrasının karmaşıklığına karıştı. İşte bugün tam zamanı, hem yeni yazılar için, hem de Yeni Yıl’da yapmak istediklerinize karar verip başlamak için.

Bir önemli mesajım da beyler için. Başlıktaki “güzellik” kelimesine bakıp, bunun hanımlara özgü bir güzellik, bakım yazısı olduğunu sanmayın. Bu yazı kişisel keşif, kendini iyi hissetme ve kişisel motivasyon üzerine yazılmaktadır.

Değişim

Hemen hemen bütün Yeni Yıl yazıları “değişim”‘den bahseder. Yeni Yıl ile birlikte yeni bir başlangıç yapmaktan, her bakımdan yepyeni bir SİZ yaratmanın adımları ince ince tarif edilir. Zayıflama yöntemleri, yaşlanmayı önlemek, daha güzel ve daha yakışıklı görünmek, imajı yenilemek veya sağlamlaştırmak, v.b. liste uzayıp gider. Tüm anlatılanlar bize çok zevkli, çok heyecanlı gelir, hemen işe başlamak isteriz. Ama çoğu zaman, ya başlamak için sürekli ” yarın”ı bekleriz, ya da başlayıp kısa sürede pes ederiz. Çünkü, “değişim” zordur, bünyenin kabullenmesi zaman alır. Zaten Sayın Yılmaz Özdil de geçen hafta yazısında Yılbaşı’nın değişim için doğru zamanlama olmadığını bize anlatmıyor muydu?

Peki, neden bize hep değişmekten bahsediyorlar ? Kendimi hiç mi beğenmiyoruz ? O kadar kötü isek, kendimizle birlikte bu kadar yıl nasıl birlikte yaşıyoruz ? Ya da kendimizden o kadar çok mu sıkıldık ki değişmek zorundayız ? Bütün bu değişme ve yenilenme çabaları hepimizin üzerinde stres yaratmıyor mu ? Herkes benzer bir görüntü, davranış, alışkanlık peşinde koşmuyor mu ? Sizin zaten olumlu ve güzel taraflarınız yok mu?

Evet, belki biraz şişman olabilirsiniz ama belki de çok esprili ve çok neşeli bir insansınız. Özgürce, hesapsız yemek yiyebilmenin ( tabii sağlığı elden bırakmadan ) de keyfi başka olur. Belki biraz somurtkan ve içe kapanıksınız ama aynı zamanda çalışkan ve programlı birisiniz. Belki biraz fazla duygusal ve hassas bir yapınız var ama aynı zamanda çok iyi bir şairsiniz. Belki son modayı en yakından takip etmiyorsunuz ama tüketim yerine güzel bir birikim yapıyorsunuz.

Bu sene kendi güzelliklerinizi ve güzel özelliklerinizi keşfedin

Değişmeyin, bu sene önceliğinizi kendi güzelliklerinizi ve güzel özelliklerinizi keşfetmeye ayırın. Kendi kalbinize, beyninize, aklınıza, mantığınıza, duygularınıza, çocukluğunuza ve gençliğinize uzun bir yolculuk yaparak, sizi siz yapan, bugüne kadar taşıyan ve geçmişteki birçok başarınıza kaynak olan özelliklerinizi, güzel yönlerinizi ve davranışlarınızı keşfedin. Sizi mutlu eden, yapmaktan hoşlandığınız ( kötü ve sağlıksız alışkanlıkları ayıklayabilirsiniz ), keyif aldığınız, motive olduğunuz alışkanlıkları veya aktivitelerinizi hatırlayın. Geçmişte yaşadığınız mutlu, başarılı, keyifli anları, güzel olayları hatırlayın. Ve bütün bu güzel yaşanmışlıklara zemin hazırlayan gücü, iç kaynağı, isteği, hırsı, duyguyu, davranışı, alışkanlığı ve o güzel anlardaki hislerinizi anımsayın.

Zaman zaman albümünüze bakıp geçmiş günlerdeki sizi hatırlayın. Ne kadar, genç, güzel, yakışıklı, havalı olduğunuza değil, arkadaşlıklarınıza, arkadaşlarınızla paylaştıklarınıza, gezip gördüğünüz yerlere ve önemli günlerinize doğru zamanda bir yolculuk yapın. Ve o anlardaki duygularınızı, coşkularınızı, mutluluğunuzu, heyecanınızı ve geleceğe dair istek ve hedeflerinizi hatırlayın. Lütfen “Ahh, nerede o eski günler !” demeyin. Aksine, öyle güzel anları ve günleri yaşayabilmiş olduğunuz için mutlu olun.

Geçmişte yapmaktan hoşlandığınız şeyleri tekrarlayın

Geçmişte yapmaktan çok hoşlandığınız bir şeyleri arada sırada yeniden yapın. Ama, 3-5 yıl önceki geçmiş değil, 10-15-20 yıl önceki geçmiş. Sizi o ilk gençliğinize taşıyacak, gençlik enerjinizi tekrar hissetmenizi sağlayacak bir şeyler. O yıllardaki kadar geleceğe umutla, istekle, heyecanla, azimle, korkusuzca bakmanızı sağlayacak bir şeyler yapın. Belki eski arkadaşlarınızla buluşup eski güzel günlerden bahsetmek, eskisi gibi eve saat, vakit hesabı yapmadan dönmek, mahalle veya apartman arkadaşları ile eski mahallede buluşmak, diskoda ( artık club ) dans etmek ve aklınıza gelebilecek daha pek çok şey.

Nasıl, düşüncesi bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağladı mı? Yüzünüzü sıcak bir gülümseme, içinizi güzel bir heyecan ve güven duygusu kapladı mı ? Kendinizi o günlerdeki gibi geleceğe dair umutla dolu hissettiniz mi ? Kendinizi daha çok sevmeye başlayıp daha mutlu hissediyor musunuz ? Geleceğe dair enerjinizin depolandığını fark ediyor musunuz?

İşte başlangıç noktanız burası. Bu andan itibaren, size empoze edilen değil, kendi yapmak istediğiniz pek çok şeyi hayata geçirebilirsiniz.

Mutlu ve güzel bir yıl dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here