Çabuk bıkma

  Ali Metehan Sordu:

  Doktor hanım merhabalar. ve hayırlı günler.
  Çok şükür, ellerinizden öper 27 aylık oğlum var, eskiden 6, 7 ay öncesine kadar, sokakta yürürken sokakta gördüğü tüm çocuklara dokunur, iletişime geçmek isterdi, artık hiç öyle değil, oyuncaklarıyla bile 2 dakikayı geçmez oynamaz oldu, koşmayı seviyor, odanın içinde defalarca ve defalarca dönüp durur, ve çoğu zamanlar ve beni gerçekten düşündüren ( kendi etrafında dönmeyi çok seviyor), ben 2 kez dönersen başım döner, ama oğlum defalarca ve defalarca döner kendi etrafında, ve hafif bir başı döner dengeyi kaybedip düşer, yine kendini hızla toparlar ve dönmeye başlar. oyuncaklarıyla 1, 2 dakika oynar ondan sonra bizim yüzümüze fırlatır. 3 tekerlekli bisikletine binmez, ama ters çevirip tekerini dakikalarca çevirir.
  Eşim çocukla uğraşıp, oynamayı hiç sevmez, benimde fiziki sağlık problemlerim olduğu için oyun bahçelerine pek götürmeyiz(Büyük problem).1,2 defa gittik hep ben koştum peşinden, eşimse oturup uzaklara dalıyor, bende sağlık problemlerim yüzünden yapamıyorum. öneriniz lütfen. zamanınız ayırdığınız için teşekkür ederim. iyi günler.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Merhaba Çocuk doktorunuzla görüşüp, muayeneden sonra sizi yönlendirebilir.dönüyor,döndürüyor ve oyuncaklarını sıkılınca atıyor olması; Sorun olduğunun habercisi olabilir. Ben görmeden yazacağım önerilerde yanılabilirim.mutlaka doktora gitmenizi öneriyorum. Önerilerim; Döndürdüğü tüm malzemeleri kaldırın.ortalıkta kalmasın.döndürdüğünü gördüğünüz her nesneyi hemen elinden alın.döndürmesine kesinlikle müsaade etmeyin. Etrafında dönerse hemen engelleyin. Onunla ilgilenin,kucaklayın,oynayın. Çok dışarı çıkarın.sürekli kalabalık içinde olun.kalabalık,insanlı ve çocuklu ortamları tercih edin.çoğunluk evde olmayınz. Ekran varsa(TV,cep,tablet,bilgisayar,...vs)seyretmesin.hepsini kaldırın.kesinlikle karşısında kalmasın.radyo serbest. yani ekran yasak. Bire bir çok oynayın.hiç yalnız kalmasın.sürekli bir insan ilişkisi olmalı. İmkanınız varsa anaokulu oyun saatlerine gönderin. Selamlar