Çalışan Annelerin Savaşı

Çalışan Annelerin Savaşı
Çalışan Annelerin Savaşı

Sabah karmaşası. Hepimiz bu karmaşayı yaşamaktayız. Çocukları giyinmeleri, yemek yemeleri, dişlerini fırçalamaları, saçlarını taramaları, oyuncaklarından ve televizyon başından ayrılmaları için teşvik etmeye çalışmak; çocukların günlük bakımını aksatmamak ve aynı zamanda işe de geç kalmamak stresiyle hareket etmek, çocuğunuzla acele vedalaşarak günlük bakıcınızın işini mümkün olduğunca kolaylaştırmaya çalışmak…

Sonrası.bütün gün çalışırsınız  ve saat 17.00 de tekrar bir karmaşa başlar. Günlük bakıcınızla uyumunuzu mümkün olduğunca üst düzeyde tutmaya çalışarak, masanızın üzerinde hala bir yığın tamamlanması gereken iş beklerken çocuğunuzu bakıcınızdan alma zamanını geçirmemeye çalışmak gerçekten zahmetli bir iştir.

Çocuğunuzu bakıcı  veya  kreşten  alırsınız, evde  de  sizi  bir  sürü iş  beklemektedir.

Hele de temizlik  işleri için  evde  bir  yardımcınız  yoksa, ilgiye muhtaç bir ya da iki çocuğunuz varsa işler daha da zorlaşacaktır. Siz yemek yaparken çocuklarınızın bir şeylerle meşgul olmasını sağlamak kolay değildir ve tabii bu kargaşa içinde ev işleri de cabası. Ve bu böyle devam eder; çocuğunuz okul çağındaysa ödevleriyle  ilgili sorularını  yanıtlamak, akşam yemeği, çocuklarla eğlence zamanı, banyo saati ve son olarak da yatma saati gelir.

Tekrar sabah kalkmak ve bütün bunları yeniden yaşamak! Savaşı kaybettiniz gibi görünüyor.

Ama stresi azaltmanın yolları vardır

Bir bakıcı tutun. Haftada 2 ya da 3 gün için bile olsa faydalı bir şey için harcayacağınız para anlamına gelir. Bunu sadece çocuklarınızla geçireceğiniz daha fazla zamanı satın almak gibi düşünün.

Akşam yemeği için hazırlaması kolay tek çeşit yemek, tatlı veya sandviçleri deneyin. Akşam yemeklerini beş çeşit hazırlamanıza gerek yoktur. Kendiniz için işleri kolaylaştırmaya çalışın.

Eğer  mümkünse işten saat 5 gibi ayrılmaya  çalışın. Önünüzde bir yarın var ve yarın da işiniz sizi bekliyor olacak. Sizinle zaman geçirmeyi bekleyen önemli insanları düşünün.

Hem siz, hem de bakıcınızın birlikte tutacağı bir çocuk bakım günlüğüne başlayın. Çocuğunuzun gününe dair sizin için önemli olabilecek detayların bakıcınız tarafından kaydedilmesini sağlayın. Her akşam günlüğü okumayı alışkanlık edinin. Bunu yapmanız, günün 8 saati çocuğunuzdan ayrı kalsanız bile, kendinizi çocuğunuza daha bağlı hissetmenizi sağlayacaktır.

Kendinize zaman ayırın. Çocuklar yatmaya gittikten sonra sıcak bir banyo yapın ve bir mum yakın. Rahatlamak için yeni hobiler edinin. Yeni uğraşılar mesela el işleri, dikiş veya hoşunuza gidecek herhangi bir şeyle uğraşabilirsiniz. Hafta ortasında mola vermek için sinemaya gidebilirsiniz.

Hayatınız ve işiniz arasında bir denge kurmak kendinizi umutsuz hissetmenizi gerektirmez..

Dünyayı pozitif şekilde etkileyebilmek için en iyi araç , yetiştirdiğiniz çocuklardır. Sizi gururlu anne-babalar yapacak şekilde sağlıklı çocuk yetiştirmeyi başarabilir misiniz? EVET YAPABİLİRSİNİZ.

Daha iyi ebeveynler olabilmeniz için 6 önemli ipucu

1) Günde en az 15 dakikayı çocuklarınızla konuşarak geçirin böylece akıllarından geçenleri bulma  fırsatı elde  edebilisiniz.

2) Çocuğunuza iyi  örnek  olun, unutmayın  çocuklar sözden  çok  davranışı  örnek alırlar. Kendi değerlerinizi yaptığınız hareketlerle onlara gösterin.

3) Ortaya çıkabilecek sorunlara yakın ilgi gösterin ve uygun olduğu zamanlarda profesyonel yardıma başvurun.

4) Onları kırdığınızı farkederseniz özür dileyin ve yanlış yaptığınızı itiraf edin. Gereğinde  büyükler de özrü  dilemeli.
5) Olumlu davranışlarda övgünüzü esirgemeyin ve çocuğunuzu bu şekilde teşvik edin.

6) Kendinizi tamamen çocuklarınızın hayatına kaptırarak özel hayatınızı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here