Çocuğum geceleri çok sık uyanıyor

  Ersin USLU Sordu:

  merhaba doktor bey,
  Erkek bir evladımız var, 1.5 yaşında geceleri çok sık ağlayarak uyanıyor. hemen hemen 1 haftadır boyleyiz. netden araştırmalarımda gece terörü denen bir hastalık varmış. gözlemlediğim kadarıyla bu gece terörü benim oğlumdada var sanırım. ağlayarak uayanıyoruz sürekli. annesi bile bazen yatıştırmaktan zorlanıor. sizce nası bi önlem almalıyız yada neler tavsiye edersiniz.
  Teşekkürler İyi Çalışmalar

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  Gece  terörü  için  yaşınız  biraz  ufak,  bu  daha  büyük  çocuklarda  herhangi  bir  psikooijk  travmadan  sonra  görülüğr,  ancak  kesin  değil  de diyemeyiz.

  Çocuk gece korkuyla uyandıktan sonra, anne-baba ona yeterince sevgi göstermeli ve sakinleşmesini sağlamalıdır. ‘’ Yine neden korktun, korkacak bir şey yok ki, hadi uyu bakalım’’ tarzındaki konuşma ve yaklaşımlar, çocuğu sakinleştirmez, daha da hırçınlaştırır. Bu yüzden korkan çocuğa anne-baba şefkatle yaklaşmalı, onu sakinleştirmelidir. Uyuyana kadar çocuğun yanında kalmak, çocuğa güven duygusu verir. Bazen çocuk çok korktuğu gecelerde, yatağında yatmak istemez ve anne-babasının yatağına gitmek ister. Çocuğu daha fazla örselememek için, çocuk uyuyana kadar anne-babanın yanına alınabilir, ama sabaha kadar yatmasına izin verilmemeli, uyuduktan sonra tekrar yatağına geri yatırılmalıdır..

  Bu  arda  kansızlık,  idrara  yolu  enfeksiyonu,  kıl  kurdu  var  mı  gibi  1-2  tarama  da  yapılabilir.