Laringomalazili Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Laringomalazili Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Laringomalazili Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Laringomalazide nelere dikkat etmeli? laringomalazi komplikasyonları… konularıyla ilgili bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak gerekir

Laringomalazili bebeklerin özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından korunması gerekir çünkü basit bir Nezle ve Grip bile solunum sıkıntısını arttırarak çocuğu hastanelik edebilir. Bu yüzden ailenin hastalıklardan korumak için gerekli tedbirleri alması şarttır.

Reflü’ye karşı önlem almak gerekir

Yine beraberinde bu çocuklarda Reflü sıktır. Reflü, mide asidinin gırtlak bölgesine gelip oraları tahriş etmesine yol açar. Buna yönelik yine tıbbi tedaviler ve takip gerekebilir, yatış pozisyonunda bile gerekli tedbirler uygulanmalıdır. Beslenme de önemlidir. Çok fazla beslemek de yine hem reflüye yol açabilir, hem de gıdaların solunum yoluna kaçmasına yol açabilir. Bu şekilde Laringomalazinin yaratacağı solunum sıkıntısını arttırabilir, bu konulara dikkat etmek gerekir.

Ayrıca çocuğun oksijenlenmesi de önemlidir

Bazı vakalar; bunlar nadirdir aslında çocukların %10’unu oluşturur ama ciddi belirtiler gösterebilir. Eğer çocukta morarma varsa özellikle solunum kaslarında çekilmeler varsa bunlar solunum sıkıntısı ve uzun vadede akciğer ya da kalple ilgili problemlere yol açabilir. Çocuğun nefes durmaları oluyorsa bu gibi bir durumlar mutlaka daha ciddi olarak ele alınmalıdır, aileler de bu konunun daha çok üzerinde durmalıdır.

2 YORUMLAR

  1. İyi günler hocam henüz iki aylık bir kız bebeğimiz var laringomalazi rahatsızlığı var beslenmede sıkıntı yaşıyoruz özellikle anne sütü alırken acaba bunun bir tedavisi varımdır cevab verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here