gelişme geriliği..

  Selma Colak Sordu:

  Emine hanım iyi günler..benim sga olarak zamanında doğmuş fakat düşük doğum tartılı bir oğlum var..şuan 2 yaşında..son 6 aydır desteksiz oturabiliyor..oyuncaklarını tutması,oyuncaklara veya diğer şeylere ilgisi,algılaması geç oldu..şuan destekli ayakta durabiliyor..ve birine destekle dokunup dizlerinin üstüne kalkabiliyor..son 1 aydır emekliyor..çocuğumun gelişimi için neler yapmalıyım?ne tavsiye edersiniz?şimdiden teşekkür ederim..saygılar..

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Fizik tedavi için fizyoterapiye sürekli gidiyor olmalısınız, yazınızdan öyle anlıyorum. Bazı çocuklarda gelişim geriden geliyor ve yardım almaları gerekiyor. İki yaşında bu seviyeye geldi ise, yürüyecektir, merak etmeyin. Fakat ne zaman yürür diye sorup zihninizde bir zaman koymayın. Oğlunuz hazır olduğunda yürüyecektir. Tek tavsiyem sürekli fizik tedavi ve evde sizin de çok fazla tekrarlamanız.
  Oğlunuzu çocuklu ortamlara götürün, evde yalnız büyütmeyin. Öğrenme, algılama, öğrendiklerini hatırlama için sürekli dış ortama, kalabalık ve insanlı - çocuklu ortamlara çok çıkarın. Eve çocuk alın, çocuklu arkadaşlarınıza gidin. Oğlunuzun etrafında çok insan olmalı, ses, hareket olmalı.
  Oğlunuzla çok konuşun, ama uzun uzun değil. Kısa ve net konuşun, cümleleriniz çok kısa olmalı, göz göze gelerek konuşun.
  Sevgiler, Emine Eraslan