Alerjik Rinit ( Saman Nezlesi )

Alerjik Rinit ( Saman Nezlesi )
Alerjik Rinit ( Saman Nezlesi )

İçindekiler

Alerjik rinit ( saman nezlesi ) neden olur?

Alerjik rinit ( saman nezlesi ) ‘ne sebep olan faktörler; polen, ev tozu akarları, hayvan tüyleri, küf mantarı ve sentetik katkı maddeli besinlerdir.

Alerjik rinit ( saman nezlesi ) türleri

1- Polen alerjisi

Erken ilkbahar ve erken yaz döneminde görülür. Polen alerjisinin neden olduğu rinit, mevsimsel alerjik rinit ya da saman nezlesi olarak bilinir. Erken ilkbahar döneminde en sık neden söğüt, kavak polenleri, erken yaz döneminde buğdaygiller daha sıktır.

2- Ev tozu alerjisi

Ev tozu akarları yıl süren alerjik rinitten sorumludur. Buna perenial rinit te denir. Ev tozu alerjisinden akarlar, küf mantarları, hayvan tüyleri, hamam böceği, böcek artıkları sorumludur. En çok D.Farinae görülür. Akarlar nemli ortamda, mantarlar da banyo, mutfak gibi loş ve nemli ortamda , ev bitkilerinin yetiştirildiği toprakta yaşarlar.

Alerjik rinit ( saman nezlesi ) bulguları

Burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, burunda ve damakta kaşıntı olur. Geniz akıntısı ve buna bağlı öksürük, koku almada azalma, yorgunluk hissi, zinde uyanamama, dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü olabilir. Bazen alerjik konjoktivit denen göz nezlesi de eşlik eder. Bu durumda gözlerde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı olur.

Bu kişiler alerjik bünyelidir ve egzema gibi cilt bulguları da sık görülür..

Tanıda en önemli nokta ayrıntılı bir öykü almaktır. (anamnezdir) Nazal mukoza ödemli, nemli ve soluk görünür. Konkalar hipertrofiktir.

Fizik muayenede

Nazal mukoza denilen burun içindeki örtücü yüzeyi ödemli, nemli ve soluk görünür. Burun içinde saydam burun sekresyonu görülür, konka denilen yumuşak dokular şiş görünür. Tanı için kanda alerjen maddeye özgü spesifik İgE bakılabilir , ancak negatif olması tanıyı dışlattırmaz.

Tedavi

Tedavide alerjen maddeden kaçınma esastır. Özellikle hapşırık ön planda ise antihistaminik dediğimiz ağızdan verilen şuruplar etkilidir.

Burun tıkanıklığının ön planda olduğu durumda burun içi kortizol ilaçları daha etkilidir. Burun içinde oldukça düşük oranda olduğu için yan etkileri yok denecek kadar azdır. Hekim kontrolünde güvenle kullanılır.

Serum fizyolojikle nazal irrigasyon denilen burun içi yıkama da ortamdan alerjen maddelerin uzaklaşmasını sağladığı için tedavinin bir parçasıdır.

Seçilmiş hastalarda uygulanan immunoterapi de etkili bir tedavi yöntemidir.

Öneriler

  • Polen mevsiminde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak, kapı ve pencereleri polenlerin uçuştuğu sabah erken saatlerde açmamak, gerekirse maske takmak,
  • Ev içinde havanın kurumasını önlemek için kalorifer peteklerine su kapları koymak,
  • Odayı sık sık havalandırmak,
  • Evde hayvan ve bitki beslememek,
  • Tüylü ve yünlü battaniye ve halı kullanmamak,
  • Peluş oyuncakla oyun oynamasına ve uyumasına izin verilmemeli. Eğer oyuncağından vazgeçemiyorsa, oyuncak haftada bir 24 saat derin dondurucuda bekletilmeli.
  • Çarşaf ve yastıklar 60 derecede haftada bir yıkamak,
  • Ev tozunu nemli bir bezle sık sık almak,
  • Toz tutan kitap, biblo gibi eşyaları kapalı dolapta muhafaza etmek..

Uzm. Dr. Nevin KURT

Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. Ahmet Akçay, “Mite Alerjisi” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here